Wspominane jest wówczas wydarzenie opisane w Ewangelii Mateusza, w którym Mędrcy ze Wschodu nazywani również Królami , wyruszyli do Betlejem, by pokłonić się Nowonarodzonemu Jezusowi. W VIII wieku nadano im imiona Kacper, Melchior i Baltazar. Prowadzeni przez betlejemską gwiazdę, przynieśli Małemu Dzieciątku drogocenne dary: złoto, kadzidło i mirre.

Od 2011 roku jest to w Polsce dzień wolny od pracy, podobnie jak , we Włoszech, Hiszpanii, Grecji, Szwecji, Finlandii, Austrii czy Szwajcarii.

Od stuleci Święto Trzech Króli nieodmiennie wiąże się z tradycją wystawiania jasełek. Legenda głosi nawet, że tradycję wystawiania jasełek (tak jak i budowę szopek bożonarodzeniowych) zapoczątkował sam św. Franciszek z Asyżu. W Polsce jasełka wystawia się od kilkuset lat. Jasełka to inaczej „przedstawienia o Bożym Narodzeniu” – ich nazwa wywodzi się od staropolskiego słowa „jasło” oznaczającego żłób.

Bezpośrednim nawiązaniem do tradycji wystawiania jasełek ulicznych jest Orszak Trzech Króli. Przypominać ma on o polskiej tradycji jasełkowej i zachęcać do wspólnego i radosnego przeżywania Święta Trzech Króli. Nawiązuje do wielobarwnych i rozśpiewanych pochodów kolędników głoszących dobrą i radosną nowinę o narodzeniu Dzieciątka Jezus.

W Szydłowcu za gwiazdą i sztandarem orszak poprowadzą Trzej Królowie symbolizujący trzy kontynenty – Europę, Azję i Afrykę. Ich świtę będą stanowić dzieci ubrane w kolorowe stroje świadczące o przynależności do jednego z trzech orszaków. Podążą za nimi mieszkańcy Szydłowca – w kolorowych koronach , śpiewający kolędy. Kulminacyjnym momentem jest pokłonienie się Małemu Dzieciątku Jezus oraz Świętej Rodzinie, a później wspólne kolędowanie.

Portal Nasz Szydłowiec będzie Was jeszcze informował o szczegółach Orszaku Trzech Króli w Szydłowcu.