Wyjątkowy smak szynki, boczku i chleba, wino domowej roboty czy sery wytwarzane według starej tradycyjnej metody – właśnie takie potrawy i produkty mają szansę na wyróżnienie przez samorząd Mazowsza. To już ostatni moment na zgłoszenia do konkursu o Laur Marszałka Województwa Mazowieckiego. Nabór trwa tylko do 31 marca br.

Laur Marszałka Województwa Mazowieckiego to konkurs na najlepsze produkty z naszego regionu – zaznacza wicemarszałek Rafał Rajkowski. – Z myślą o producentach zdrowej, tradycyjnej żywności organizujemy kolejną już edycję konkursu kulinarnego. Najsmaczniejsze potrawy z regionu mogą liczyć na prestiżowe wyróżnienie. Zachęcam wszystkich wytwórców regionalnych smakołyków do zgłaszania się. To świetna promocja dla waszych produktów – dodaje. 

Do ostatniej edycji konkursu o Laur Marszałka zgłoszono 68 smakołyków. Ostatecznie Laur przyznano 16 produktom, a 12 kolejnych wyróżniono. Ponadto 3 propozycje zdobyły wyróżnienia kapituły. Jak zaznacza Łukasz Murawski laureat poprzedniej edycji, to już piąty konkurs, w którym został doceniony. – W swojej kolekcji mam cztery Laury i jedno wyróżnienie za miód ze spadzi iglastej jodłowej, miód malinowy, miód nawłociowy, miód gryczany i teraz miód wiśniowy. Muszę przyznać, że ta nagroda bardzo mnie cieszy i wiele dla mnie znaczy. Po pierwsze utwierdza mnie w przekonaniu, że to, co robię ma sens. A po drugie, nie da się ukryć, że to doskonała promocja moich produktów – dodaje. 

Producenci żywności z całego Mazowsza będą oceniani w dwóch grupach: przedsiębiorcy oraz producenci indywidualni. Uczestnicy będą rywalizować w ośmiu kategoriach: wyroby piekarnicze, wyroby cukiernicze, przetwory mięsne i produkty pochodzenia zwierzęcego, ryby i przetwory rybne, przetwory owocowe i warzywne, produkty mleczarskie, miody oraz napoje (alkoholowe i bezalkoholowe). 

Konkurs ma na celu promocję mazowieckiej żywności i kultywowanie tradycji dziedzictwa kulinarnego regionu. Zgłoszony produkt powinien więc charakteryzować się wysoką jakością produkcji, innowacyjnością, kultywowaniem i popularyzowaniem mazowieckiej tradycji kulinarnej, a także oryginalnością w podejściu do tematu żywności i przetwórstwa. Każdy uczestnik konkursu może zgłosić tylko jeden produkt w danym roku.

Zgłoszenia do konkursu należy składać do 31 marca br. Wypełniony formularz należy przesłać na adres: Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie, Departament Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich, ul. Skoczylasa 4, 03-469 Warszawa bądź pocztą elektroniczną na adres: wydzialrolnictwa@mazovia.pl Wszystkie dokumenty konkursowe dostępne są na stronie www.mazovia.pl.

foto główne: pixabay.com