W letni środowy wieczór 13 lipca w muzealnych komnatach Zamku Szydłowieckich i Radziwiłłów w Szydłowcu otwarta została wystawa czasowa „W korespondencji z Polihymnią”.

Gości zgromadzonych w Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu powitała dyrektor placówki – Anety Oborny, która nakreśliła obraz aktualnej działalności muzeum i sposobu, w jaki nowa wystawa wpisuje się w trwający VI Ogólnopolski Konkurs na Budowę Ludowych Instrumentów Muzycznych – najbardziej wielowymiarowe wydarzenie realizowane przez instytucję w 2022 roku.

Podkreślone zostało znaczenie kulturowe i artystyczne odchodzącej w zapomnienie, a tak popularnej w XIX i XX w., korespondencji papierowej i jej podstawowego nośnika, czyli pocztówki.
Wystawę „W korespondencji z Polihymnią” przedstawił kurator – Adam Miernik.

Zaprezentowane na ekspozycji karty pocztowe, wybrane z kolekcji należącej do Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu, łączy tematyka. Ich awersy wypełnione motywami muzycznymi to reprodukcje obrazów, rycin i zdjęć.

Przedstawione w kilku obszarach tematycznych prezentują różne aspekty tego zagadnienia – muzyków grających w samotności, legendarnych muzykantów i kapele ludowe, sceny wspólnego muzykowania, reprodukcje malarstwa, przedstawienia samych instrumentów, jak i kartki okolicznościowe związane ze świętami i obrzędami.

Pocztówki zaprezentowano w różny sposób. Pośród niewielkich oryginałów umieszczono powiększone, a także podświetlone kopie, dzięki którym widoczne są wszelkie detale grafik. Inne karty można obracać, by zapoznać się z ich rewersami. Próby odczytania treści dawnej korespondencji oraz analizę jej szczegółów artystycznych ułatwiają lupy przygotowane specjalnie dla zwiedzających tę wystawę.

Dodatkową perspektywę do dwuwymiarowej prezentacja tematów muzycznych na kartach pocztowych wprowadziły oryginalne instrumenty zaprezentowane na wystawie (pięknie szkliwione okaryny, skrzypce, piszczałki). Niezmierną popularnością cieszyła się „pracownia pocztówek”, w której na własnoręcznie wykonanej karcie pocztowej można odbić pamiątkowy stempel.