Od blisko dwóch lat na całym Świecie trwa pandemia koronawirusa Covid – 19. Dawno nie informowaliśmy o sytuacji w powiecie szydłowieckim, dlatego dziś postaramy się przedstawić informacje za ostatni miesiąc.

Media codziennie bombardują nas informacjami statystycznymi dotyczącymi pandemii, ale jak sytuacja wygląda w powiecie szydłowieckim?

Okazuje się, że zależy jak na to spojrzeć. Jedni powiedzą, że jest bardzo źle. Inni, że nie ma się czym martwić. W ciągu ostatniego miesiąca były momenty niepokojące np. wtedy kiedy jednego dnia koronawirusem zaraziło się 62 osoby, albo kiedy w kwarantannie jednego dnia przebywało ponad 2 tysiące osób.

Od 19 października (w okresie który analizujemy) jednego dnia w kwarantannie przebywało właśnie te wspomniane wcześniej ponad 2 tysiące osób, a dokładnie 2 159 osób z powiatu szydłowieckiego. Tak duża liczba może wynikać ze skierowania na kwarantannę sporej części uczniów i nauczycieli którejś ze szkół (takie informacje nie są podawane w raportach, wiemy o takich sytuacjach „z ulicy”).

Z raportów wynika, że w ciągu ostatniego miesiąca w naszym powiecie na Covid – 19 zachorowało około 450 osób. Ze stwierdzonym covidem zmarło w ostatnim czasie 11 osób w powiecie szydłowieckim.

Do tej pory w powiecie szydłowieckim zaszczepiło się ponad 23 tysiące osób, co daje ponad 50% mieszkańców. W pełni zaszczepionych (czyli dwoma dawkami szczepionki) jest natomiast blisko 10 tysięcy osób.

Obecne rządowe rozporządzenie o restrykcjach związanych z pandemią koronawirusa obowiązuje do 30 listopada. Jakie będą dalsze decyzje rządu w tej sprawie? Nie wiadomo. PiS dysponuje dwiema prognozami dotyczącymi czwartej fali i od nich uzależnia dalsze ruchy. Nieoficjalne doniesienia sugerują zaostrzenie restrykcji, jednak wypowiedzi urzędników Ministerstwa Zdrowia wskazują, że liczą oni bardziej na promowanie szczepień.