W czasie naszych najbliższych niedzielnych spotkań rodzinnych zapraszamy do poznania wystawy „Tu czy tam? Współczesna Polska Ilustracja dla Dzieci” i uczestnictwa w warsztatach.

Zapraszamy do udziału w warsztatach organizowanych przez Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Zajęcia prowadzone przez artystów i doświadczonych edukatorów. Jako prowadzący wystąpią ilustratorzy, odbędzie się pokaz tworzenia ilustracji na żywo, czytanie performatywne w wykonaniu aktora i warsztaty plastyczne.

Uczestnicy: maks. 30 osób

Cena: 10 zł / uczestnik

Rodzinne warsztaty do wystawy Tu czy tam? Współczesna Polska Ilustracja dla Dzieci odbędą się w terminach: 20 stycznia, 27 stycznia, 3 lutego, 17 lutego, 3 marca, zawsze w godzinach 13.30–15.00.

20.01. – Zin czy książka?

Zwiedzanie: Dla świeżo upieczonych czytelników ilustracje to dodatkowa motywacja do odkrywania opowieści. Wizyta na wystawie „Tu czy tam?” zachęci do obcowania z książkami i rozjaśni złożony proces ich tworzenia.

Warsztaty: Uczestnicy stworzą własne małe wydawnictwa artystyczne z wykorzystaniem technik druku wypukłego.

27.01. – Czytanie ilustrowane

Zwiedzanie: Większość informacji o świecie otrzymujemy dzięki obrazom, a wyobraźnia podpowiada nam ich ciekawe interpretacje. Sprawdźmy jakie opowieści kryją się w ilustracjach prezentowanych na wystawie.

Warsztaty: Spotkanie będzie warsztatem tworzenia ilustracji do historii czytanej przez aktora. Bajkę opowie Sebastian Konrad.

3.02. – Ozdobne inicjały

Zwiedzanie: Ozdobne inicjały, wyróżniające się nagłówki oraz inne elementy dekoracyjne występujące w książkach spełniały niezwykle ważną funkcję. Inicjał to wyróżnienie odrębnego graficznie tekstu poprzez nadanie pierwszej literze innego wyglądu.

Warsztaty: Podczas zajęć zaprojektujemy inicjał własnego imienia i wykonamy go z gliny. Prace zostaną wypalone w piecu ceramicznym i rozdane uczestnikom podczas kolejnych warsztatów niedzielnych.

17.02. – Teatr z obrazkami

Zwiedzanie: Dzieci chętnie sięgają do „lektury obrazkowej”, z myślą o nich artyści tworzą wciągające historie opowiadane językiem ilustracji.

Warsztaty: Uczestnicy zajęć dowiedzą się czym jest japońska technika animacji teatralnej kamishibai i stworzą własne ilustrowane opowieści.

3.03. – Od deski do deski

Zwiedzanie: Dla świeżo upieczonych czytelników ilustracje to dodatkowa motywacja do odkrywania opowieści. Wizyta na wystawie „Tu czy tam?” zachęci do obcowania z książkami i rozjaśni złożony proces ich tworzenia.

Warsztaty: W trakcie zajęć spróbujemy stworzyć autorskie okładki do bajkowych komiksów w technice kolażu.

 

—————————

Niedzielne „spotkania ze sztuką” to cykl regularnie organizowanych warsztatów w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Atrakcyjne gry i zabawy łączymy z zajęciami rozwijającymi inwencję, wyobraźnię i wrażliwość plastyczną. Pomożemy także zrozumieć różne przejawy sztuki i kultury współczesnej, z którymi stykamy się w naszym codziennym otoczeniu. A przy okazji skorzystamy z różnych możliwości technicznych, które oferują orońskie pracownie i wykonamy „własne” dzieła sztuki.

Zajęcia trwają około 1,5 godziny i składają się z dwóch części:

    Część teoretyczna – 30 minutowy wstęp wprowadzający uczestników w tematykę prowadzonych zajęć, połączony z oprowadzaniem i rozmową o aktualnych wystawach, który stanowi punkt wyjścia do przeprowadzenia zajęć praktycznych. Krótka rozmowa na wstępie ma na celu objaśnienie tematu związanego z wystawą czasową.

    Działania warsztatowe – trwająca 60 minut część warsztatowa będzie realizacją założeń z części pierwszej, sprawdzeniem omawianych teorii i utrwaleniem wiedzy poprzez doświadczenie. Zajęcia będą dawały możliwość zapoznania się ciekawymi technikami plastycznymi. Doświadczenie tworzenia będzie przebiegać pod okiem prowadzącego, ale przy dużym wykorzystaniu własnej inwencji. Podczas wykonywania zadań plastycznych, dzieciom pomagają i kibicują ich rodzice lub opiekunowie.

Ze względu na ograniczoną ilość miejsc prowadzimy zapisy na zajęcia pod adresem: warsztaty@rzezba-oronsko.pl

Dodatkowe informacje można uzyskać od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30–15.30 pod numerem telefonu 48 618 40 27 w. 19

info: szydlowiecpowiat.pl