Tego dnia w mury „szacownej jubilatki” przybyli liczni goście: przedstawiciele władz miejskich i oświatowych, a także instytucji, z którymi od lat współpracujemy, dyrektorzy i nauczyciele z zaprzyjaźnionych szkół, przedszkoli, emerytowani nauczyciele i pracownicy administracji oraz obsługi, a także, co oczywiste, jej absolwenci. Ale zacznijmy może od początku…

W pięknie udekorowanej sali mogliśmy przywitać przybyłych na uroczystość dostojnych gości, absolwentów szkoły, byłych jej pracowników, rodziców naszych uczniów. Dostojeństwa uroczystości dodawał poczet sztandarowy. Przy okazji tak pięknej i niepowtarzalnej uroczystości uczniowie klas pierwszych wypowiedzieli słowa przysięgi na sztandar naszej szkoły.

Dyrektor Krystyna Hanc serdecznie i ciepło powitała przybyłych na jubileusz 50-lecia Szkoły i zaprosiła wszystkich obecnych do udziału w uroczystości. W imieniu Rady Rodziców pani Elżbieta Szcześniak wręczyła na ręce pani dyrektor podziękowanie dla kadry i pracowników szkoły z okazji tego niezwykłego święta.

Jubileusz szkoły jest okazją do wspomnień, które, choć minione, zawsze pozostają w pamięci. Trudno bowiem być obojętnym wobec miejsca, w którym zostawiło się część życia. Dostrzeganie czasu jest cudownym darem dojrzałości. Dzień ten skłania do wspomnień, refleksji i kreślenia planów na przyszłość. W tak ważnym dla nas dniu spotkaliśmy się z licznymi wyrazami sympatii. Były to życzenia, gratulacje, kwiaty, upominki, telefony z ciepłymi słowami. W swoim wystąpieniu Pani dyrektor przybliżyła, między innymi, wydarzenia i fakty z kart historii szkoły. Udział w uroczystości wzięli również byli dyrektorzy szkoły.

Wśród osób, które zabrały głos, wspominając swe związki z „Kopernikiem”, byli Burmistrz Szydłowca Artur Ludew, Przewodniczący Rady Miejskiej Marek Artur Koniarczyk, dyrektor Zespołu Szkół im. KOP Maria Michajłow, wicedyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 im. Jana III Sobieskiego Grażyna Olesińska, Naczelnik Wydziału Edukacji, Zdrowia, Kultury i Sportu w Starostwie Powiatowym Joanna Strzelecka. Nie zabrakło wzruszających słów poświęconych tym, którzy odeszli, a przez wiele lat nieśli kaganek oświaty, pracując na rzecz szkoły, miasta i regionu.

Goście w towarzystwie gospodarzy wspomnieniami powrócili do lat spędzonych w szkolnych ławach. Z okazji tak znakomitej uroczystości jak mijający właśnie jubileusz, nie sposób nie sięgnąć pamięcią wstecz i przywołać wspomnienia. Przybyli na uroczystość oglądali przygotowane na tę okoliczność materiały. Aby ułatwić gościom podróż sentymentalną w przeszłość, przygotowaliśmy ekspozycje, gazetki, wystawy. Szczególnym powodzeniem wśród zwiedzających cieszyła się księga pamiątkowa, w której dostojni uczestnicy uroczystości chętnie dokonywali okolicznościowych wpisów.

Do jubileuszu nawiązywały także specjalnie zaprojektowane okolicznościowe ciasteczka, którymi mogliśmy obdarować gości. Uroczystości jubileuszowe zakończyło wspólne spotkanie zaproszonych gości, obecnego i dawnego grona pedagogicznego oraz pracowników szkoły.

Po części oficjalnej zaprezentowano program artystyczny przygotowany przez panie Jadwigę Czarniecką, Annę Stefanek, Magdalenę Figarską i Justynę Bębenek – Augustyniak. Poprzez meandry poezji, nastrojowych piosenek i dowcipnych scenek poprowadził zgromadzonych sam Mikołaj Kopernik – w tej roli Wojciech Urbaniak. Ciepłe słowa wierszy w wykonaniu absolwentek Aleksandry Bialik i Wiktorii Koniarczyk rozpoczęły czas artystycznych wzruszeń. Na tle dekoracji projektu pani Justyny Ginter uczniowie zaprezentowali swoje talenty wokalne, muzyczne i recytatorskie. Zgromadzeni na sali obejrzeli również krótką multimedialną prezentację historii szkoły autorstwa gimnazjalistów. Ten niecodzienny spektakl wraz z dekoracjami przygotowali nauczyciele szkoły we współpracy z uczniami (obecnymi i byłymi) i sympatykami szkoły. Z wielkim przeżyciem i zaangażowaniem zaprezentowali go uczniowie szkoły.

Rocznica 50-lecia szkoły stała się wspaniałą lekcją historii dla najmłodszego pokolenia uczniów, a dla byłego grona pedagogicznego i absolwentów była świętem wspomnień, świętem minionego czasu oraz świętem trwania. Atmosfera i nastrój tej uroczystości pozostaną na długo w pamięci wszystkich. Święto szkoły było wspaniałą okazją do snucia refleksji i wspomnień dotyczących losów osób związanych z naszą szkołą, przywołania w naszej pamięci Tych, którzy odeszli oraz do myśli o własnej przeszłości. Szkoła to młodość, beztroska, wspaniali przyjaciele, to głęboko wyryte w sercu niezatarte wspomnienia, to przecież najpiękniejsze lata w życiu każdego człowieka, do których powraca się z radością i rozrzewnieniem! W imieniu nauczycieli, pracowników i uczniów naszej szkoły dziękujemy wszystkim uczestnikom uroczystości jubileuszowych za szczere życzenia i pamięć o szkole, nie tylko z okazji jubileuszu.

info: Publiczne Gimnazjum nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Szydłowcu

jubileuszkopenika6

jubileuszkopenika1

jubileuszkopenika4

jubileuszkopenika5