Machina „wyborów samorządowych 2018” póki co rozkręca się bardzo powoli. Pierwszym obowiązującym terminem wyborczym jest 27 sierpnia. Do tego dnia należy zarejestrować komitet wyborczy, tylko komitety które to zrobią będą mogły wystawić swoich kandydatów w wyborach. 

Zaglądając na stronę Państwowej Komisji Wyborczej da się już zauważyć kilka komitetów z powiatu szydłowieckiego.

Wśród zarejestrowanych jest komitet Wspólnoty Ziemi Szydłowieckiej, którego pełnomocnikiem wyborczym jest Tomasz Podkowiński, a pełnomocnikiem finansowym Elżbieta Jakubowska. Czy to oznacza, że to Tomasz Podkowiński będzie kandydatem na burmistrza Szydłowca? Niekoniecznie. Dziś doszły nas słuchy, że kandydatem Wspólnoty ma być obecny radny rady miejskiej Maciej Kapturski. Czy doniesienia się potwierdzą?

W Szydłowcu zarejestrowano do tej pory jeszcze dwa komitety. Pierwszy to „Nasz Dom Szydłowiec”, którego pełnomocnikiem wyborczym jest Anna Koniarczyk, a z którego to w poprzednich wyborach startował obecny przewodniczący Rady Miejskiej Marek Koniarczyk. Mówiło się głośno, że przewodniczący Koniarczyk miałby startować z list Prawa i Sprawiedliwości. Zarejestrowanie własnego komitetu wskazuje na scenariusz podobny do poprzednich wyborów. Jednak czy Marek Koniarczyk zdecyduje się na kandydowanie na burmistrza, o czym spekuluje się już od kilku miesięcy?

Trzecim zarejestrowanym do tej pory komitetem w Szydłowcu jest KWW „Siła Szydłowca”, którego pełnomocnikiem wyborczym jest Wiktor Cielecki, a pełnomocnikiem finansowym Zofia Stefańska. Wiktor Cielecki to kandydat na burmistrza Szydłowca w wyborach samorządowych 2014. Wówczas uzyskał najmniejszą ilość głosów, od tamtego czasu stał się jednak bardziej rozpoznawalny. Czy to właśnie on będzie kandydatem „Siły Szydłowca” na burmistrza?

W Śmiłowie w gminie Jastrząb zarejestrowany został komitet „Porozumienie Gospodarcze”, którego pełnomocnikiem wyborczym będzie Julian Włodarczyk, a pełnomocnikiem finansowym Monika Kosterna. Z tego komitetu startował w wyborach samorządowych obecny burmistrz Szydłowca Artur Ludew, który prawdopodobnie i tym razem będzie kandydatem na najważniejsze stanowisko w mieście. Pojawiały się oczywiście plotki, że tak nie będzie, ale wszystko wskazuje na to, że Artur Ludew będzie ubiegał się o kolejną kadencję.

W gminie Jastrząb w Kolonii – Kuźnia zarejestrowano natomiast KWW „Solidarny Samorząd”. W gminie Mirów zarejestrowano do tej pory dwa komitety: KWW Artura Siwiorka, KWW Bogdana Książka. W gminie Orońsko jeden komitet: KWW „Porozumienie dla rozwoju gminy Orońsko” i jeden komitet w gminie Chlewiska: KWW „Zaława”.

W wyborach w powiecie szydłowieckim można spodziewać się jeszcze kandydatów z komitetów: Prawa i Sprawiedliwości, Polskiego Stronnictwa Ludowego czy Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Raczej zabraknie Platformy Obywatelskiej, której sympatycy wystartują raczej z list Porozumienia Gospodarczego i Wspólnoty Ziemi Szydłowieckiej.

Niektórym z pewnością brakuje komitetu Sławomira Nojka, który prawdopodobnie wystartuje w wyborach na burmistrza Szydłowca. Grupa ludzi, która od jakiegoś czasu promuje się jako „Alternatywa dla Szydłowca” do której należy radny Nojek, wystartuje prawdopodobnie pod szyldem komitetu „Wolni i Solidarni Kornela Morawieckiego”. Pod takim szyldem można było ostatnio spotkać Sławomira Nojka stąd nasze przypuszczenia.

„Wybory samorządowe 2018” powoli się rozkręcają. Na bieżąco będziemy informowali Was o tym co ciekawe. A na czas wyborów uruchomimy specjalny program typu „talk-show” w którym będziemy rozmawiać z kandydatami na burmistrza, wójtów i radnych. Bądźcie z nami!