13 z 15 zawieszonych posłów zostało dziś przywróconych w prawach członków partii Prawo i Sprawiedliwość. Wśród przywróconych posłów, poseł Agnieszka Górska z Szydłowca.

Posłowie zostali zawieszeni we wrześniu za głosowanie przeciw tzw. piątce dla zwierząt. W grupie przywróconych członków nie znaleźli się Jan Krzysztof Ardanowski oraz Lech Kołakowski. Drugi z nich mówił we wtorek o „grupie kilku osób”, która miała opuścić partię i założyć w Sejmie własne koło poselskie, pozbawiając Zjednoczoną Prawicę większości.

Zawieszenie 15 posłów PiS było konsekwencją zagłosowania przez nich, mimo dyscypliny partyjnej, przeciwko uchwaleniu nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt, która m.in. zakazywała hodowli zwierząt na futra i wprowadzała ograniczenia w uboju rytualnego. Projekt w Senacie został zmodyfikowany i po powrocie do Sejmu nie podjęto nad nim prac. Rządzący zapowiedzieli jego nową wersję.

Poseł Agnieszka Górska nie skomentowała publicznie (prawdopodobnie) wrześniowych wydarzeń i swojej decyzji co do głosowania. Pamiętamy jednak, że cała sytuacja wywołała wiele komentarzy i domysłów, jakoby partia rządząca miała stracić większość w Sejmie. Podobno sytuacja jest cały czas „rozwojowa”.

O decyzji Rzecznika Dyscyplinarnego Prawa i Sprawiedliwości poinformował na Twitterze, Krzysztof Sobolewski, szef Komitetu Wykonawczego.