Budowanie konstruktywnych relacji z dzieckiem jest ważne od momentu narodzin. Służy zbliżeniu się do dziecka, poznaniu go i zbudowaniu trwałych i bliskich więzi na całe życie.

Odpowiadanie na potrzeby dziecka, wspieranie go w trudnościach powoduje wzmacnianie więzi i poczucia bezpieczeństwa. Rodzic, stawiając granice dziecku, a także komunikując mu swoje granice, określa, co z jego punktu widzenia jest dopuszczalne, a co nie. Nie jest wtedy, kiedy narusza czyjeś potrzeby albo wartości. Dziecko, znając granice, może w oparciu o nie współpracować z dorosłym. Kiedy rodzic, zamiast krzyku i klapsów, opisuje trudną sytuację, mówi o swoich emocjach, dziecko, obserwując ten sposób komunikacji, zaczyna widzieć siebie w nowym świetle. Jest w stanie zrozumieć i przyjąć to, co mówi rodzic. W takiej rzeczywistości łatwiej nawiązać bliskie relacje, być w kontakcie z samym sobą i z drugim człowiekiem. Łatwiej prawdziwie usłyszeć swoje dziecko. Ten rodzaj porozumienia z jednej strony pozwala nam wyrażać się szczerze, bez obawy, że kogoś zranimy, z drugiej – empatycznie odbierać innych.

Komunikacja według Porozumienia bez Przemocy Marshalla Rosenberga , nastawiona jest na obserwację, nazywanie uczuć, uzewnętrznianie potrzeb i poszukiwanie najlepszej z możliwych strategii, która te potrzeby – naszą lub drugiego człowieka – zaspokoi . Mówi się “rodzicem może być każdy” albo “każdy rodzic wie, co robić”, przecież wcześniej nikt nie uczył rodziców rodzicielstwa. Natomiast współczesne teorie psychologiczne są w stanie podpowiedzieć rodzicom, jakie zachowanie jest korzystne dla rozwoju dziecka, a jakie nie. Co możemy jako rodzice zrobić, aby pomóc dziecku, gdy tego potrzebuje. Jak możemy się zachować, gdy przekracza ustalone wcześniej zasady.

Kiedy Twoje dziecko nie słucha, nie chce się uczyć, gdy stosujesz kary, a one nie działają, gdy chcesz się porozumieć z dzieckiem, jednak nie wiesz jak, zapraszamy Cię na warsztaty , które pomogą Ci zobaczyć i poznać prawidłowe metody wychowawcze.

Rodzice podczas warsztatów dostaną wskazówki, jak właściwie komunikować się z dzieckiem, jak wzmocnić jego poczucie własnej wartości, jak zwiększyć motywację dziecka do działania oraz jak rozwiązywać konflikty i trudne sytuacje wychowawcze. Podczas warsztatów proponujemy ciekawe zajęcia z arteterapii dla dzieci uczestników. Dzięki nim dzieci dobrze spędzą czas, a rodzic będzie spokojnie mógł wziąć udział w spotkaniu.

Szczegółowe informacje:

  • Szydłowiec – PSP nr 1 im. Jana III Sobieskiego, termin 26 września 2018r.
  • Orońsko – Przedszkole Samorządowe w Orońsku, ul. Brandta 43, termin 27 września 2018r.
  • Jastrząb – Zespół Szkół w Jastrzębiu, termin 28 września 2018r.
  • Mirów – PSP w Mirowie, termin 28 września 2018r.
  • Szydłowiec – Przedszkole “Mali Odkrywcy”, ul. Staszica, termin 1 października 2018r.
  • Chlewiska – PSP w Chlewiskach, termin 2 października 2018r.

Zapraszamy do uczestniczenia w warsztatach.

Zapisy i informacje: rodzinabliskosiebie@gmail.com

Facebook: Rodzina Blisko Siebie

Oraz w placówkach, w których będą przeprowadzane warsztaty.

Program prowadzony jest przez Fundację Przestrzenie, a finansowany ze środków budżetu Województwa Mazowieckiego.