W całym 2014 roku Regionalne Centrum Biblioteczno-Multimedialne odwiedziło 15840 osób w tym 8172 to użytkownicy biblioteki. Zarejestrowało się 1430 czytelników aktywnie wypożyczających książki. Wypożyczono w sumie 22167 woluminów, a księgozbiór wzbogacił się o 715 pozycji książkowych pochodzących z zakupów oraz z darów czytelników.

Nasza pracownia multimedialna została unowocześniona. W ofercie dla czytelników mamy telewizor 55”i 32”, 11 podłączonych do Internetu komputerów, w tym 9 najnowocześniejszych jednostek z dotykowym ekranem, wbudowaną kamerą oraz systemem Windows 8.1. Każde stanowisko wyposażone jest w słuchawki z mikrofonem. 4 stanowiska są przystosowane dla osób niepełnosprawnych – klawiatura z dużą, żółtą czcionką oraz mysz – piłka (trackball dużych rozmiarów) dla osób mających trudności z obsługą zwykłej myszy. Trwają również prace nad udostępnieniem usługi Hotspot, czyli otwartego punkt dostępu, umożliwiającego połączenie z Internetem, za pomocą sieci bezprzewodowej.

Pracownia multimedialna wykorzystywana jest do różnego rodzaju szkoleń. 2 razy w tygodniu odbywają się zajęcia z informatyki dla Uniwersytetu Trzeciego Wieku. W 2014 roku oferowaliśmy także kursy: z podstawowej obsługi komputera oraz e-learningowy języka angielskiego dla dorosłych „Angielski123”. W bieżącym roku dzieci w wieku wczesnoszkolnym mogą skorzystać z e-learningowego kursu języka angielskiego – „Funenglish”.

Jesteśmy w trakcie komputeryzacji biblioteki. Prawie 80% księgozbioru zostało już wprowadzone do systemu MAK. W ciągu najbliższych miesięcy zamierzamy przejść na system biblioteczny MATEUSZ. Wiąże się to z przekonwertowaniem dotychczas wprowadzonych woluminów oraz okodowaniem całego księgozbioru (36624 wol.). System MATEUSZ daje czytelnikom także możliwość zdalnej rezerwacji książek oraz podglądu księgozbioru. Mamy nadzieję, że już wkrótce, dzięki elektronicznemu wypożyczaniu, zmniejszą się kolejki do lady bibliotecznej.

Oprócz komputeryzacji Regionalne Centrum Biblioteczno-Multimedialne podjęło współpracę z Miejską Biblioteką im. J. i A. Załuskich w Radomiu celem zdigitalizowania najcenniejszych woluminów. Na dzień dzisiejszy 46 pozycji z naszego księgozbioru dostępnych jest na stronie Radomskiej Biblioteki Cyfrowej (http://bc.mbpradom.pl/). A to jeszcze nie koniec.

W Regionalnym Centrum Biblioteczno-Multimedialnym SCKiS-Zamek w każdy wtorek spotykają się Szydłowieckie Pasjonatki, które dzielą się swoimi pasjami i talentami rękodzielniczymi. Swoje miejsce ma tu także Miejska Orkiestra Dęta, która spotyka się 4 razy w tygodniu oraz Klub Seniora. W poniedziałki i środy działa Punkt Interwencyjno-Konsultacyjny ds. przemocy, współuzależnienia i kryzysu. W RCB-M działa Biblioteczna Akademia Malucha, która oferuje zajęcia edukacyjne, plastyczne, rytmiczne dla maluchów oraz głośne czytanie przez znane i lubiane osoby z Szydłowca.

Regionalne Centrum Biblioteczno-Multimedialne w ramach działań Szydłowieckiego Centrum Kultury i Sportu-Zamek organizuje ferie zimowe i wakacyjne pikniki dla dzieci. Od 2 lat jest również siedzibą sztabu WOŚP. W 2014 roku Biblioteka złożyła 4 wnioski o dofinansowanie w konkursach organizowanych przez m.in. Fundację BGK, Polską Fundację Dzieci i Młodzieży, Fundację Rozwoju Dzieci im. Komeńskiego. Otrzymała 1 grant z Polsko Amerykańskiej Fundacji Wolności z którego zorganizowano cykl działań pn. „Z rękodziełem w nowoczesny rynek pracy”.

Mamy nadzieję, że oferta jaką posiada Regionalne Centrum Biblioteczno-Multimedialne SCKiS-Zamek spełni oczekiwania mieszkańców Szydłowca i przyciągnie równie dużą ilość użytkowników w 2015 roku. Zapraszamy do odwiedzenia RCB-M oraz czytania aktualności na

www.facebook.com/Regionalne.Centrum.Biblioteczno.Multimedialne 

Serdecznie zapraszamy!

biblioteka2014-2