O tytuł najciekawszych zdarzeń kulturalnych roku 2014 ubiegało się rekordowo, bo aż 80 projektów z całego Mazowsza. Nagrody laureatom wręczyli marszałek Adam Struzik oraz członek zarządu Wiesław Raboszuk oraz prezes Stowarzyszenia Muzealników Polskich (odziała mazowiecki) – Halina Czubaszek. Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu otrzymało nagrodę za zajęcie II miejsca w kategorii „Najlepszy muzealny projekt otwarty w 2014 r.” za cykl wydarzeń artystycznych, naukowych i edukacyjnych „Kobieta z harfą – wokół sekretnej aury obrazu”.

Uroczystość rozpoczęła się od projekcji nagrodzonego „Grand Prix” filmu „Powstanie Warszawskie – pierwszy na świecie dramat non-fiction” . Następnie odbyła się główna część wydarzenia – gala wręczania nagród prowadzona przez aktorkę Joannę Trzepiecińską, po której nagrodzeni muzealnicy mogli wyciszyć emocje słuchając koncertu duetu muzyków. Dla Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu to już czwarte uhonorowanie w tym konkursie, instytucja otrzymała m.in. wyróżnienie za wystawę czasową zorganizowaną w 2011 roku pt.: „Dudy – niezwykły instrument muzyczny”, natomiast wystawa „Harmonie – gra cały świat” dostała w 2013 roku III miejsce w kategorii „Najciekawsza wystawa zorganizowana przez placówkę muzealną na Mazowszu”. Warto wspomnieć, iż zdaniem jury projekty zgłoszone do tegorocznej edycji konkursu odznaczały się bardzo wysokim poziomem.

Przy realizacji Koncertu Kameralnego Muzeum współpracowało z warszawską firmą TIM-EX, dzięki której muzeum mogło zrealizować projekt prawykonania dzieła Mozarta w siedmioosobowym składzie. Pomysł docenił także Powiat Szydłowiecki, stając się ważnym finansowym partnerem, oraz inne firmy: Odlewnie Polskie S.A. w Starachowicach, Gaz-Install i Agrocentrum w Kielc, Restauracja Lodownia i Hurtownia „Wujek” z Szydłowca i patroni medialni wydarzenia.

wierzbamlim2

wierzbamlim3