Rynek Wielki tradycyjnie zaminił się w jeden kolorowy stragan na którym można było zakupić: rękodzieła, lokalne smakołyki, a także coś dla najmłodszych.

Uroczystego otwarcia dokonał burmistrz Szydłowca Artur Ludew (TUTAJ video) , który przywitał mieszkańców, a także oficjalnych gości, oraz delegacje z francuskiego miasta Beynes oraz rumuńskiego Turda.

2 maj to oczywiście święto patrona szydłowieckiej parafii czyli św. Zygmunta, dlatego nie mogło obyć się bez mszy świętej z procesją dookoła fary oraz wystawieniem relikwi patrona.

Na scenie ustawionej przy Skwerze Staromiejskim przez cały dzień trwały występy artystyczne: szydłowieckiej młodzieży (laureatów 'Sceny Zamek dla Każdego), zespołeu AlleBabki oraz zespołu Senioritas Malinki.

Bardzo dużym zainteresowaniem cieszył się pokaz karate przygotowany przez Szydłowiecki Klub Karate Kyokushin „MUSHIN”.

Na ulicy Radomskiej przez cały dzień trwało Szydłowieckie Święto Piaskowca oraz przedsiębiorców z innych branż.

Nie zabrakło również wspólnego zdjęcia panów o imieniu Zygmunt.

2 maja w murach szydłowieckiego Zamku podpisano umowę partnerską pomiędzy miastami Beynes (Francja) a Szydłowcem.

Relacja foto z wydarzeń w ciągu dnia. Kliknij w poniższą grafikę by obejrzeć:

13zygmunty4

Wieczorem na szydłowieckim Zamku królowalu mocne rockowe brzmienia. Na początek coverowy zespół Queen Band, który uraczył szydłowiecką publiczność najbardziej znanymi utworami z repertuaru legendarnej grupy Queen. Nie zabrakło „Radio Ga Ga”, „Bohemian Raphsody” czy „We are the Champions”.

Następnie na scenie pojawił się znany i lubiany w Szydłowcu zespół Full Blackstone, którego założycielem jest Darek Grudzień – basista grupy Azyl P., powstałej w Szydłowcu, bardzo popularnej w Polsce w latach 80-tych. W ostatnim czasie do FB dołączyli również muzycy młodszego pokolenia, znani m.in. z takich zespołów jak Sabaka Niewirna czy Aerospatile. 

Gwiazdą XIII Szydłowieckich Zygmuntów był zespół Manchester. Grupa bardzo znana około 10 lat temu, dziś wróciła na listy przebojów. Ich rosnącą popularność dało się odczuć w Szydłowcu, kiedy to szydłowiecka młodzież znała większość utworów Manchesteru, śpiewając wspólnie z wokalistą.

Relacja foto z częsci koncertowej. Kliknij w grafikę by obejrzeć:

13zygmunty3

TUTAJ video z występu Full Blackstone

TUTAJ video z występu Manchester

 

3 Maj czyli drugi dzień Szydłowieckich Zygmuntów rozpoczął się od uroczystości przed pomnikiem Tadeusza Kościuszko na Rynku Wielkim w Szydłowcu. Uroczystości z okazji 224. rocznicy Konstytucji 3 Maja swoją grą uświetniła Miejska Orkiestra Dęta pod batutą kapelmistrza Henryka Kapturskiego. Okolicznoścowe przemówienie wygłosił burmistrz Szydłowca, a delegacje partyjne, samorządowe, stowarzyszenia, miast partnerskich, kombatantów, szkół itp. złożyły pod pomnikiem bukiety kwiatów. Następnie w kościele św. Zygmunta odprawiona została patriotyczna msza święta.

Na szydłowieckim Orliku odbył się również coroczny turniej piłki nożnej z tej okazji.

Relacja foto z uroczystości. Kliknij w grafikę by obejrzeć:

13zygmunty5

W czasie kiedy trwały uroczystości rocznicowe, plac przy szydłowieckim zalewie zmieniał się powoli w wielki parking samochodowy, ponieważ rozpoczynał się tam VAGSzydłowiec Fest Edycja 1. Czyli zlot aut grupy VAG (VW, Audi, Seat, Skoda).

Pojawiło się blisko 250 aut, w każdym po kilka osób, które przyjechały dobrze się bawić, oglądać inne auta, brać udział w konkurencjach, grillować itp.

Szydłowiecki zlot odwiedziły kluby: VAG Radom, VAG Łowicz, VAG Skierniewice, ADHD z Ostrowca, VAG Kielce, VAG Grupa Świętokrzyska, STASZOVW.PL, VAG Rawa Mazowiecka, VAG Nysa, VAG Lublin, VAG MMZ, klub APP z Przysuchy oraz gość z Holandii.

Jak powiedzieli organizatorzy poziom aut był bardzo wysoki, co skutkowało naprawdę trudnym wyborem podczas wyboru najładniejszego auta.

Organizatorzy dziękują sponsorom, obsłudze foto/audio/video, patronom medialnym, władzom miasta i powiatu, oraz wszystkim, którzy pojawili się i stworzyli wspaniałą atmosferę.

Portal Nasz Szydłowiec już wie, że kolejna edycja również będzie przygotowywana.

Relacja foto z VAGSzydłowiec fest. Kliknij w grafikę by obejrzeć:

13zygmunty6

Ostatnim akcentem Szydłowieckich Zygmuntów w 2015 roku był Bieg Zygmuntów na 5 kilometrów. Ta organizowana po raz drugi sportowa impreza przyciągnęła tym razem 136 biegaczy, którzy pojawili się na starcie i szczęśliwie przebiegli cały dystans. W biegu udział wzięli m.in burmistrz Szydłowca Artur Ludew, przewodniczący Rady Miejskiej Marek Koniarczyk oraz członek rumuńskiej delegacji.

Zwycięzcą okazał się Damian Noga z Połańca, a opórcz niego na podium stanęli również: Piotr Wijeta z Przysuchy oraz Krzysztof Wójcik z Bliżyna.

Tutaj pełne wyniki biegu

Relacja foto z Biegu Zygmuntów. Kliknij w grafikę by obejrzeć:

13zygmunty7

Zapraszamy na XIV Szydłowieckie Zygmunty już za rok!

Patronat medialny nad tegorocznym świętem miasta sprawował portal Nasz Szydłowiec.