Za nami jubileuszowe XXV Zamkowe Spotkania Teatralne o laur „Złotego Gargulca”, które odbyły się 24 i 25 października. Tegoroczna edycja wydarzenia zrealizowana została w formie online na profilu facebook’owym Szydłowieckiego Centrum Kultury – Zamek.
Organizatorzy do udziału w Spotkaniach zakwalifikowali 14 dziecięcych i młodzieżowych grup teatralnych z całej Polski. Prezentacje konkursowe oceniało jury w składzie:

 Jerzy Kaszuba – absolwent Akademii Praktyk Teatralnych w Gardzienicach, aktor, reżyser i pedagog teatralny. Przez lata zajmował się teatrem lalek, cieni czy pantomimy. Jego wychowankami są m.in. Aleksy Perski – aktor Teatru Muzycznego w Gdyni i Marcin Tomasik związany z Teatrem Dramatycznym w Elblągu.

 Edward Gramont – założyciel teatru alternatywnego „Terminus A Quo”, działającego od 1976 roku w Nowej Soli, aktor, reżyser większości sztuk zespołu.

Wybór Laureatów Spotkań nie był łatwy. Pomimo pandemii i związanych z nią trudności, poziom zgłoszonych do konkursu spektakli był bardzo wysoki.

Po obejrzeniu 9 prezentacji konkursowych w kategorii teatrów młodzieżowych, jury postanowiło przyznać:

 „Złotego Gargulca” oraz nagrodę finansową w wysokości 1 000 zł Teatrowi PI YINGAmz  Młodzieżowego Domu Kultury nr 1 im. Artystów Rodu Kossaków w Tychach, za spektakl pt. „ŁYSA ŚPIEWACZKA”.

 I nagrodę w wysokości 500 zł dla Teatru EXPOART z Nieformalnego Stowarzyszenia Grup Teatralnych TEATRIUM przy Strefie Kultury w Piasecznie za spektakl pt. „BEZSENNIK”

 Dwie równorzędne II nagrody po 300 zł każda dla: Teatru ZBOŻOWEGO Fundacji Studio TM w Kielcach za spektakl pt. „MĄTWA” oraz Teatru SPLOT z Nieformalnego Stowarzyszenia Grup Teatralnych TEATRIUM przy Strefie Kultury w Piasecznie za spektakl pt.”DOLINA64”

 4 równorzędne wyróżnienia po 100 zł każde dla:

 Teatru 9.WAGON z Instytutu Kultury Ireneusza Ślusarskiego w Jędrzejowie za spektakl pt. „SEKRETARZ ŚMIERCI”,

 Alicji Wojnarowskiej z Miejskiego Ośrodka Kultury w Dębicy za spektakl. pt. „A”,

 Teatru ETNA z Centrum Kultury w Piasecznie za spektakl pt. „NA POCZĄTKU ZAWSZE BYŁ CHAOS”,

 Teatru Małych Form „FERMENT” z Miejskiego Ośrodka Kultury w Dębicy za spektakl pt. „HejTY”.

W kategorii dziecięcej jury przyznało:

 „Złotego Gargulca” oraz nagrodę finansową w wysokości 1 000 zł Teatrowi „BAŁAŁAJKA” z Zielonej Góry za spektakl pt. „ROBAK ZĘBOWY”,

 I nagrodę w wysokości 500 zł Teatrowi CHACHAHIHIHEHE z Centrum Kultury w Piasecznie za spektakl pt. „BAŚŃ O KRAWCU NITECZCE”,

 II nagrodę w wysokości 200 zł dla Teatru PANIKA z Nieformalnego Stowarzyszenia Grup Teatralnych TEATRIUM przy Strefie Kultury w Piasecznie za spektakl pt. „NIESZCZĘŚNIK PAPROTNY”,

 2 wyróżnienia po 100 zł każde dla:

 Szkolnego Teatru Lalki i Aktora ze Szkoły Podstawowej w Turzym Polu za
spektakl pt. „WAWIŁKI”,

 Nikoli Ubysz z Teatru Poezji i Muzyki „U Radziwiłła” za spektakl pt. „RZECZY WAŻNE I MNIEJ WAŻNE”.

Po raz pierwszy w historii Zamkowych Spotkań Teatralnych można było również otrzymać nagrodę „Złotego Gargulca Publiczności”. Przez cały czas trwania Festiwalu internauci mogli głosować na najlepszy ich zdaniem spektakl, poprzez przyznawanie reakcji „Like” i „Super” pod filmem.

Głosowanie zakończyło się w niedzielę o godzinie 16:00.

Decyzją internautów, „Złotego Gargulca Publiczności” i nagrodę w wysokości 300 zł, zdobywając 422 głosy, otrzymała Grupa Teatralna OKNO NA TEATR z Młodzieżowego Domu Kultury w Krasnymstawie.

W ramach wydarzenia, za pomocą platformy ZOOM, odbyły się również 4 warsztaty teatralne dla uczestników spotkań, których tematami były: „Improwizacje grupowe online”

– warsztat poświęcony pracy teatralnej w warunkach zdalnych, „Mieszkanie jako scena. Jak wykorzystać sytuację kwarantanny do procesu twórczego”, „Ciało jako narzędzie teatralne w warunkach online”, „Improwizacje tekstowe i tworzenie dramaturgii w pracy zdalnej”.

Zajęcia poprowadziły instruktorki ze Stowarzyszenia Pedagogów Teatru:

 Dorota Ogrodzka – artystka społeczna, pedagożka teatru, reżyserka, trenerka i badaczka. Wiceprezeska Stowarzyszenia Pedagogów Teatru, z którym współprowadzi niezależne miejsce teatralne SZKOŁA w centrum Warszawy oraz realizuje autorskie projekty artystyczno-społeczne i edukacyjne. Reżyserka takich spektakli jak m.in „Kuracjuszki”, „Empatia”, „Wyspa”.

 Iga Dzięgielewska – performerka, aktorka, pedagożka teatru, członkini Laboratorium Teatralno-Społecznego oraz Stowarzyszenia Pedagogów Teatru, z którym wymyśla i prowadzi projekty artystyczno-społeczne i edukacyjne oraz współprowadzi niezależne miejsce teatralne SZKOŁA. Z wykształcenia kulturoznawczyni.

XXV Zamkowe Spotkania Teatralne o laur „Złotego Gargulca” zakończyły się transmisją live koncertu Marcina Januszkiewicza, który za sprawą projektu „Osiecka po męsku” zabrał widzów w niezwykłą podróż śladami wybitnej polskiej poetki Agnieszki Osieckiej. Koncert „Osiecka po męsku” wypełniony jest odważnymi (choć dalekimi od estetyki szoku) wersjami wielkich przebojów, ale też piosenek mniej znanych. Marcin Januszkiewicz jako aktor rozumie, że słowa zwykle są „o czymś”, jednak nie ulega terrorowi jedynej słusznej interpretacji i bawi się tekstem. Jest też muzykiem, więc swobodnie żongluje wokalnymi konwencjami, nagina nieśmiertelne frazy. Traktuje głos jako instrument, wspomagany akompaniamentem kolegów z zespołu.

Aktor rozpoczął recital wielkim przebojem Maryli Rodowicz „Niech żyje bal” i przez kilka utworów utrzymywał publiczność w nastroju pełnym radości, optymizmu, czy nawet żartu muzycznego. Piosenki Agnieszki Osieckiej przepuszczone przez pryzmat męskiej wrażliwości
są zaskakujące i świeże. Nowatorskie podejście do utworów takich jak „Deszcze niespokojne” pozwala odkryć ich drugie dno i odczytać je na nowo.

Zaczynając od „Kołysanki dla okruszka” Marcin Januszkiewicz wkracza w tematy poważne, coraz oszczędniej grając narracją i formą. Artysta przywołuje między utworami wspomnienia i nawiązuje do wydarzeń bieżących, sprawiając, że utwory wybrzmiewają jako wciąż aktualne. Zamykające koncert „Wariatka tańczy” czy „Nim wstanie dzień” zostawiają
publiczność z pytaniem o podstawowe wartości, jakim są wzajemny szacunek i tolerancja.

Wokaliście akompaniowali: Łukasz Czekała – skrzypce elektryczne oraz Bartek Alber – gitara.

*Marcin Januszkiewicz – aktor, wokalista, kompozytor i autor tekstów. Jest m.in. autorem utworów Natalii Szroeder („Wszystko”), Dawida Kwiatkowskiego („Afraid”) czy Margaret („Nie chcę”). Współpracuje z kompozytorem i aranżerem Mariuszem Obijalskim, z którym skomponował muzykę i napisał teksty piosenek do autorskiego musicalu „Liżę Twoje
Serce” w reż. Agnieszki Glińskiej. Od 2015 roku współpracuje z Piotrem Rubikiem.

Serdecznie gratulujemy Laureatom tegorocznych Spotkań Teatralnych oraz składamy gorące podziękowania dla wszystkich teatrów i osób  zaangażowanych w realizację wydarzenia. Mamy nadzieję, że kolejne edycje Spotkań odbędą się już w formie stacjonarnej.

Organizatorem Zamkowych Spotkań Teatralnych o laur „Złotego Gargulca” jest Szydłowieckie Centrum Kultury – Zamek.

Patronat medialny: Radio Kielce, Radio Radom, Portal Nasz Szydłowiec, Echo Dnia Radomskie

XXV Zamkowe Spotkania Teatralne o laur „Złotego Gargulca” dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura – Interwencje 2020”.

Fot. D. Orman

Tekst: SCK „Zamek”