Samorząd Województwa Mazowieckiego i Powiat Szydłowiecki zapraszają  w niedzielę 2 lipca na teren szydłowieckiego zalewu, gdzie odbędzie się Powiatowy Przegląd Dorobku Artystycznego i Kulinarnego Gmin z terenu Powiatu Szydłowieckiego.

Wydarzenie organizowane jest w partnerstwie z Gminą Szydłowiec, Gminą Jastrząb, Gminą Chlewiska, Gminą Mirów, Gminą Orońsko, Szydłowieckim Centrum Kultury – Zamek i Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu.

Od godziny 15:00 do 18:00 na scenie ustawionej nad szydłowieckim zalewem dorobek artystyczny będą prezentować rodzime zespoły z gmin powiatu szydłowieckiego. Równolegle z występami odbywać się będzie jarmark potraw regionalnych. Nasze Koła Gospodyń Wielskich przygotują jak najlepsze wydanie „Szydłowieckich Smaków”. 

Zarówno dla dzieci, jak i ich opiekunów zaplanowano wiele atrakcji towarzyszących:

  • od godziny godz. 14:00  ruszy „Stefa Malucha” – animacje dla dzieci, chodzenie na szczudłach, puszczanie baniek, wykręcanie baloników, malowanie twarzy, warsztaty plastyczne. 
  • w godz. 15:00 – 18:00 Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu poprowadzi plenerowe warsztaty budowy instrumentów muzycznych zatytułowane „W instrumentarium ludowego rytmu”.
  • od godz. 15:30 do 17:00 – tradycyjne zabawy dziecięce zaprezentuje Katarzyna Zedel. Animacje muzyczne odbędą się pod hasłem „Przejmij pałeczkę”, m.in. będzie możliwość zagrania na instrumentach muzycznych i poznania podstawowych kroków tańców ludowych
  • Powiat Szydłowiecki pod swoim szyldem rozwinie stoisko z gadżetami dla najmłodszych – będą malowane fartuszki, okolicznościowe kubki, słodkie krówki ciągutki i inne praktyczne akcesoria do kreatywnej zabawy (kredki, kolorowanki, przewodniki po Powiecie Szydłowieckim dla dzieci)

Od godziny 15:00 do 18:00 na scenie ustawionej nad szydłowieckim zalewem zaprezentują się rodzime zespoły – w tym młodzieżowe, m. in.: Zespół GUZOWIANKI i Szkolny Zespół Ludowy „Radosne Nutki”. W czasie występów będzie trwał jarmark potraw regionalnych, na którym Koła Gospodyń Wielskich przygotują jak najlepsze wydanie „Szydłowieckich Smaków”. Będą także piknikowe słodkości i przysmaki dla dzieci.

Zapraszamy wszystkich na wspólną zabawę zwieńczoną letnią plenerową potańcówką!
W rytm polek i oberków przygrywać będą: Kapela Braci Adamczyków! Kapela Józefa Wyrwińskiego! Kapela Tomka Stachury!

KAPELA BRACI ADAMCZYKÓW

to kapela rodzinna Czesława (ur. 1935) i Jana  (ur. 1936). Obydwaj panowie grają na harmonii pedałowej i skrzypcach. Wywodzą się ze znanej rodziny Adamczyków z Leszczyn, o wyjątkowych muzycznych zdolnościach. W latach 50-tych do lat 80-tych XX wieku tworzyli najsłynniejszą w okolicy kapelę weselną z innymi muzykantami z okolicy lub z młodszym rodzeństwem: Jerzym, Krystyną i Ryszardem. Kapela Adamczyków z Leszczyn słynęła z szybkiego – „ścigłego” grania dawnych  mazurków, oberków i polek, a wraz z nastawaniem mody również tang, fokstrotów i walczyków. Od lat 70-tych XX w. Czesław jest również uznanym twórcą i renowatorem harmonii trzyrzędowych i akordeonów. 

Kapela braci Adamczyków aktywowała się do grania, po czasie przerwy, za namową i przy wsparciu logistycznym Katarzyny Zedel, która gra z braćmi Adamczykami na bębenku i barabanie od 2013 roku. 

Aktualnie bracia Adamczykowie muzykują przy różnorodnych okazjach, grają w tradycyjnym tempie i stylu, „z muzykańską werwą”. do tańca i do posłuchu z uczniami: skrzypaczką i bębnistką Katarzyną Zedel, harmonistą Kacprem Ciasiem oraz barabanistą Władysławem Majem z Jankowic, który potrafi grać na barabanie w charakterystyczny spotykany tylko w szydłowieckim sposób. 

KAPELA JÓZEFA WYRWIŃSKIEGO

prymistą kapeli jest Józef Wyrwiński ( ur. 1953) z Korzyc, który nauczył się muzyki od swojego ojca i stryja. W ich rodzinie tradycje muzyczne były przekazywane od 4. pokoleń. Józef od swojej młodości – od lat 60. XX wieku grał w kapeli z ojcem Adamem (skrzypce) i stryjem Antonim (harmonia pedałowa), którzy w praktyce udzielali mu cennej nauki fachu muzykanckiego. Grywali na weselach, muzykach, przyjęciach, odpustach, dożynkach i przy innych okazjach do świętowania. Byli znaną i cenioną kapelą w regionie. Józef gra na harmonii trzyrzędowej i ręcznej i pedałowej, jest liderem swojej kapeli od 2004 roku. Na barabanie od wielu lat towarzyszy mu Marian Maj ( ur. 1948) z Chustek. Na skrzypcach w latach 2014 – 2021 grała Zofia Rafalska z Jagodnego, a po jej śmierci do panów dołączyła Katarzyna Zedel, która już od kilku lat miała okazję spotykać się z całym zespołem na zabawach i imprezach organizowanych w okolicy.

KAPELA TOMASZA STACHURY

Kapela istnieje od 1995 roku. Liderem kapeli jest Tomasz Stachura, ur. w 1977 roku, mieszkający niedaleko Potworowa, grający na akordeonie oraz harmonii trzyrzędowej ręcznej. W kapeli gra także syn Tomasza, Karol na saksofonie i klarnecie oraz Jacek Szyszkowski na perkusji. Kapela ma w repertuarze oberki, mazurki, polki i inne melodie tradycyjne, zasłyszane m.in. z nagrań Stanisława Stępniaka lub wykonań Mariana i Tadeusza Lipców i innych muzykantów.

/Opracowanie opisu kapel: Katarzyna Zedel/