Wakacje dopiero przed nami, ale z uwagi na dobrą aurę szydłowieccy policjanci już apelują do rodziców, by zadbali o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży i zwracali uwagę na to jakimi pojazdami poruszają się ich pociechy.

Quad, czy też motorower to coraz bardziej popularny pojazd. Jest chętnie fundowany w formie prezentów dla dzieci na wszelkiego rodzaju okazje. Kupno tego kosztownego podarunku wymaga jednak przemyślenia. Rodzice nie zdają sobie sprawy jak duże zagrożenie mogą nieść ze sobą takie pojazdy i kupują je nawet kilkuletnim dzieciom nie zwracając uwagi na brak uprawnień, czy też kasku ochronnego.

Policja przypomina, że aby kierować takim pojazdem jak motorower czy quad, wymagana jest karta AM, którą zdaje się w WORD! Tego rodzaju pojazdami można kierować dopiero po ukończeniu 14 roku życia!

Odnotowano również przypadki rodziców, którzy zdejmowali swoim dzieciom blokady prędkości, aby pojazdy na których poruszają się ich pociechy jeździły z dużo większą prędkością niż pozwalają na to przepisy, a przecież motorower zgodnie z przepisami może poruszać się z maksymalną prędkością do 45 km/h. Jego hamulce, wytrzymałość obręczy kół itp. jest konstrukcyjnie przystosowana właśnie do maksymalnie takiej prędkości. Zdejmując blokady sami rodzice narażają swoje dzieci na niebezpieczeństwo!

Takiego zachowania nie można nazwać inaczej jak skrajna nieodpowiedzialność. Należy pamiętać, że aby doszło do tragedii na takim pojeździe, jak skuter czy quad, wcale nie trzeba jechać szybko. Osoba nie posiadająca uprawnień, a więc nie znająca przepisów ruchu drogowego wystarczy, że nie zastosuje się do znaku A-7 mówiącym o ustąpieniu pierwszeństwa i wyjedzie z drogi podporządkowanej pod samochód. Skutki takiego zdarzenia są łatwe do przewidzenia. Pamiętajmy, że ułamek sekundy decyduje o tragedii.

Nie wolno zapomnieć, że w przypadku nawet najdrobniejszej kolizji motocykla i samochodu, to motocyklista ma najmniejsze szanse na przeżycie czy wyjścia z wypadku bez obrażeń.

Do kierujących samochodami policja apeluje o kilkukrotne patrzenie w lusterka przed wykonaniem manewru skrętu czy zmiany pasa.

Ze swojej strony policjanci, których zadaniem jest zapewnienie maksimum bezpieczeństwa na drogach, także tym, którzy kierują motocyklami będą stanowczo reagować na wszelkie wykroczenia.

info: policja.gov.pl