Wspólnie z Lokalną Organizacją Turystyczną Ziemi Radomskiej serdecznie zapraszamy na drugą odsłonę Radomskiego Festiwalu Podróży Małych | 2023. Tegoroczne wydarzenie będzie trwało prawie przez cały wrzesień.

Tym razem Radomski Festiwal Podróży Małych, przybierze inną formę, a mianowicie zamiast opowieści o zwiedzaniu będzie praktyka, czyli wspólne zwiedzanie.

Z tej okazji zapraszamy na cykl wycieczek po regionie, najbliższym wydarzeniem będzie 9 września wieczorne zwiedzanie lasu, natomiast w niedzielę 10 września koniecznie trzeba wybrać się do Szydłowca na spacer śladami szydłowieckich Żydów.

Zaczynamy o godz. 15.00 pod pręgierzem na Rynku Wielkim w Szydłowcu.

Odwiedzimy szydłowiecki cmentarz żydowski, który jest jednym z największych zachowanych w Polsce, powstał on w drugiej połowie XVII w. wraz z początkiem masowego osadnictwa Żydów i powołaniem żydowskiej gminy wyznaniowej. Z biegiem lat zajmował coraz większy obszar; bo chowano na nim nie tylko Żydów z Szydłowca, ale i pobliskich, a nawet dalej położonych miejscowości, nie mających własnego cmentarza – z Suchedniowa, Bodzentyna, Wąchocka, Psar.

Dzisiejszy obszar cmentarza to mniej więcej 1/3 jego dawnej powierzchni. Jeszcze w 1945 roku kirkut graniczył od zachodu z dzisiejszą ulicą Kościuszki. Natomiast wśród szydłowieckich macew nie ma dwóch takich samych, a kunszt wykonania liternictwa i piktogramów wystawia jak najlepsze świadectwo szydłowieckim kamieniarzom.

W kolejne dni będą mogli Państwo zobaczyć Pionki, okolice Orońska i Chlewisk. Ponadto czekają na Państwa spotkania z miejscowymi podróżnikami i spotkanie branżowe.

Organizator, może zapewnić asystenta dla osoby ze specjalnymi potrzebami po uprzednim zgłoszeniu, maksymalnie na 24 godziny przed każdym z wydarzeń festiwalu na maila kontakt@lotzr.pl

Wydarzenie współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.