Poniższy regulamin dyskusji na portalu „Nasz Szydłowiec” publikujemy na głównej stronie dla przypomnienia niektórym użytkownikom. Szczególnie tym, którzy bez zastanowienia piszą pomówienia (wielu miało już przez to nieprzyjemności prawne). Warto pamiętać, że w internecie nikt z nas nie jest anonimowy i każdy z nas bierze odpowiedzialność za wpisane do internetu słowa. 

Z kwestii technicznych dopowiemy, że ciężko jest skutecznie moderować dyskusję w internecie, dlatego na bardzo dużych portalach w polskim internecie jest tak zatrważająca ilość hejtu. W Szydłowcu też się to zdarza, ale najczęściej z „kombinowanych” adresów IP, albo przez osoby które myślą, że jak przy każdym komentarzu skorzystają z innego pseudonimu to nikt nie dojdzie do tego kim są?

W ostatnim czasie znów nazywacie moderację na portalu „Cenzurą”, ale komentarze które się pojawiły złamały zapisy regulaminu. Po pierwsze komentarze nie były na temat artykułu, a po drugie zawierały niepotwierdzone i obarczające informacje. Zostały opublikowane, ponieważ WordPress nie wszystkie komentarze kieruje najpierw na naszego maila, niektóre są publikowane z automatu, inne musimy zatwierdzić. Dosyć szybko zostało nam to zgłoszone, a osoba która zgłosiła zapowiedziała, że będzie starała się wyciągnąć konsekwencje co do osoby komentującej.

I zakończcie już te śmieszne komentarze, co do zależności czy niezależności. Od kogo jesteśmy zależni? Od Jarzyńskiego, Ludwa, Górlickiego, Nojka czy Kapturskiego? Bo można się już pogubić. Portal istnieje prawie 9 lat, przez ten czas mierzyliśmy się z wieloma pomówieniami i dalej dajemy radę, bo na szczęście więcej jest tych pozytywnych reakcji.

Wam tylko radzimy, naprawdę zważajcie na to co piszecie. A jeżeli koniecznie chcecie o czymś lub o kimś napisać, o czymś o czym wiecie i według Was nie jest pomówieniem, napiszcie to pod prawdziwym nazwiskiem, o ile się nie boicie, bo nie jesteście od kogoś zależni, albo ktoś z Waszej rodziny nie jest od kogoś zależny…

 

Regulamin dyskusji na portalu „Nasz Szydłowiec” 

Poniższy regulamin jest wskazówką dla wszystkich tych, którzy chcą komentować artykuły na portalu www.naszszydlowiec.pl – z poniższych wskazówek dowiecie się wszystkiego co istotne w tej kwestii.

JAK I CO PISAĆ?

Przede wszystkim na temat. Ludzie, którzy czytają KOMENTARZE chcą poznać opinie innych na dany temat – po to tu weszli. Miło jest też nie używać słów obraźliwych i rozmawiać z innymi, tak jakbyśmy prowadzili rozmowę na żywo.

Niewątpliwie innych czytelników portalu zainteresują wypowiedzi przemyślane, pokazujące jakieś określone poglądy, wypowiedzi nie skrajnie lakoniczne. Krótkie, emocjonalne wypowiedzi ubarwiają dyskusję, ale jeżeli zawierają głównie przymiotniki (zachwyty, lub obelgi) bez wyjaśnienia – nie są zbyt interesujące.

CZEGO NIE POWINNIŚMY ROBIĆ?

Nie należy obrażać ludzi, nawet jeżeli reprezentują skrajnie odmienne poglądy. Nie powinno pisać się reklam ani też wysyłać listów – łańcuszków.

Nie warto też plątać się w kłótnie, w których powodem ostrej wymiany raczej personalnych wypowiedzi jest szybka, emocjonalna, nieprzemyślana reakcja na czyjś list. Taka kłótnia szybko eskaluje na kilkanaście listów i nie jest raczej czytana przez innych z zainteresowaniem.

ZASADY DYSKUSJI:

 • Nie należy umieszczać komentarzy, które:
 1. zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);
 2. propagują alkohol (art. 2 (1) Ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi z dnia 26 października 1982r.);
 3. propagują środki odurzające, narkotyki (art.1 Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii z dnia 24 kwietnia 1997r.);
 4. obrażają osoby publiczne (art. 23 Kodeksu cywilnego);
 5. obrażają inne narodowości, religie, rasy ludzkie (art. 23 Kodeksu cywilnego oraz art. 194 – 196 Kodeksu karnego);
 6. zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);
 7. przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.).
 • Ponadto nie zamieszczamy komentarzy, które:
 1. nie są na temat komentowanego artykułu/ są spamem
 2. są bezpośrednimi atakami na interlokutorów
 3. zawierają linki do stron WWW naruszających prawo lub dobre obyczaje
 4. zawierają dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe
 5. są reklamami
 6. nawołują do agresji
 7. są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej
 8. zawierają uwagi skierowane do redakcji www.naszszydlowiec.pl. Jesteśmy za nie bardzo wdzięczni. W takiej sytuacji prosimy jednak o kontakt mailowy pod adresem: redakcja.naszszydlowiec@gmail.com Tylko wówczas mamy pewność, że uwagi od Państwa trafią do osób odpowiedzialnych za treść serwisu.
 9. zawierają obraźliwe i nie prawdziwe uwagi skierowane do redakcji, takie uwagi również prosimy przesyłać pod podanego maila.

Portal „Nasz Szydłowiec”,  uprzedza wszystkich użytkowników o konsekwencjach umieszczanych komentarzy!!! Zalecamy przestrzeganie zasad!!! Istnieje wiele przypadków poniesienia prawnych konsekwencji za zamieszczane komentarze. 

NIE BIERZEMY ODPOWIEDZIALNOŚCI ZA KOMENTARZE POZOSTAWIONE NA PORTALU!!!

Jeżeli ktoś poczuje się urażony, obrażony, zastraszony itp. prosimy o niezwłoczny kontakt pod wskazanym powyżej adresem mailowym! Po przedstawieniu problemu administrator podejmie decyzje, czy dany komentarz pozostawić czy usunąć. Każdy usunięty komentarz podparty będzie wyjaśnieniem.