W Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu, 6 grudnia odbyła się uroczystość wręczenia nagród laureatom Ogólnopolskiego konkursu Od fonografu do smartfona.

Badacze tradycji muzycznych w XXI wieku, na audiowizualne nagranie etnograficzne – film, ukazujący i utrwalający wybrany aspekt lokalnej tradycji muzycznej, zrealizowany w ramach projektu „Sobiescy – zachowane w dźwiękach” z budżetu Samorządu Województwa Mazowieckiego, zorganizowanego przez MLIM w Szydłowcu w roku Jubileuszu 50-lecia jego powołania.

Do końca października 2018 roku do siedziby Muzeum napływały filmy z całego kraju. Uczestnicy musieli wykazać się kreatywnością i pomysłowością na ukazanie tematu. Ostatecznie nadesłano 16 prac. Spośród nadesłanych filmów konkursowych jury wyłoniło te, które bogactwem treści, ciekawą narracją i formą zachęcały do głębszego poznania tematu.

W głównej mierze zwrócono uwagę na wyraz artystyczny pracy. Komisja konkursowa, która obradowała 13 listopada w siedzibie Muzeum, w składzie: dr Aneta Oborny – Dyrektor Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu, Przewodnicząca komisji; prof. dr hab. Zbigniew Przerembski – profesor Uniwersytetu Wrocławskiego, Jakub Borysiak – redaktor Radiowego Centrum Kultury Ludowej, etnomuzykolog, Jakub Pietrzak – montażysta, dokumentalista, wyróżniła laureatów.

Przybyłych gości przywitała Katarzyna Zedel – koordynator projektu. Następnie głos zabrała dyrektor szydłowieckiego Muzeum dr Aneta Oborny, która opowiedziała o zrealizowanym z okazji Jubileuszu 50-lecia Muzeum, wieloetapowym projekcie „Sobiescy –zachowane w dźwiękach”, którego elementem był m.in. konkurs. Podkreśliła również znaczenie i wydźwięk publikacji pod tym samym tytułem, będącej kompendium wiedzy o dorobku naukowym i badawczym Jadwigi i Mariana Sobieskich, polskich etnomuzykologów oraz zaprosiła do wspólnego obejrzenia filmu w reżyserii Stanisława Grabowskiego z r. 1958 „Melodie, które nie zaginą”, ukazującym prace badawcze w terenie.

Następnie nadeszła oczekiwana chwila, czyli ogłoszenie wyników. Nagrody wręczyła Przewodnicząca komisji konkursowej, dyrektor Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu dr Aneta Oborny.

W I kategorii wiekowej: do 19 lat (młodzież ze szkół średnich):

– wyróżnienie w wys. 500 zł Julii Bialik za film „Urodziny”,
– wyróżnienie w wys. 500 zł Patrycji Prus za film „Babcia”,
– wyróżnienie w wys. 500 zł Milenie Rogali za film „Ciocia śpiewa”.

W II kategorii wiekowej: dorośli 20 – 26 lat:

– GRAND PRIX i I nagrodę w łącznej wys. 6 000 zł dla Marii Majerczyk za film „Piotr Majerczyk dudziarz podhalański”,
– III nagrodę w wys. 2 000 zł Paulinie Wojtkowiak za film „Czekając na dudziarza”.

W III kategorii wiekowej: dorośli powyżej 26 roku życia:

– II nagrodę w wys. 3 000 zł Wojciechowi Turkowi za film „Jan Muzykant”,
– III nagrodę w wys. 2 000 zł Dominikowi Mayowi za film „Tradycje dudziarskie w Wielkopolsce – dudziarze z Bukówca Górnego”,
– wyróżnienie w wys. 750 zł Piotrowi Piaście za film „Kasinia z Jasinim”,
– wyróżnienie w wys. 750 zł Piotrowi Krupskiemu i Roksanie Butrym za film „Muzyka cymbalistów wileńskich”.

Chciałabym serdecznie podziękować Pani Dyrektor za zorganizowanie konkursu. Mieliśmy możliwość udokumentowania polskiej tradycji muzycznej. Mam nadzieję, ze będzie więcej takich konkursów, gdzie będziemy mieli możliwość brać w nich udział – mówiła laureatka Grand Prix i I nagrody w II kategorii wiekowej, Maria Majerczyk.

Wszyscy nagrodzeni wraz z Przewodniczącą komisji konkursowej dr Anetą Oborny stanęli do wspólnego zdjęcia. Na zakończenie obejrzano 4 nagrodzone filmy, a następnie wszyscy udali się na bankiet do Sieni Radziwiłłów i na zwiedzanie wystawy „Sobiescy – zachowane w dźwiękach”.