12 września w Mirowie Starym zorganizowano Dożynki Gminne. Tradycje dziękowania za udane zbiory i dzielenia się chlebem połączono z występami artystycznymi i koncertami.

Uroczystości dożynkowe rozpoczęły się mszą świętą w kościele parafialnym w Mirowie Starym. Po zakończeniu nabożeństwa orszak dożynkowy przemieścił się w okolicę sceny przy Urzędzie Gminy Mirów.

W korowodzie wzięły udział poczty sztandarowe, strażacy, zaproszeni goście oraz delegacje sołectw z pięknymi dożynkowymi wieńcami. Inauguracji imprezy dokonali przedstawiciele samorządu – wójt gminy Mirów Artur Siwiorek oraz przewodniczący Rady Gminy Mirów – Wiesław Morawiak. Po przemówieniach starostowie dożynek: Danuta Kaluga oraz Radosław Kępa tradycyjnie przekazali na ręce gospodarzy gminy chleb dożynkowy wypieczony z tegorocznych zbóż. Następnie rozpoczął się obrzęd obśpiewywania wieńców dożynkowych. Na scenie pojawili się przedstawiciele ośmiu sołectw. W tym samym czasie odbywały się dwa konkursy na najlepszą potrawę regionalną oraz na najładniejsze płody rolne. W pierwszym konkursie startowały sołectwa, drugi przeznaczony był dla osób indywidualnych.

Dużo emocji wywoływały konkurencje sprawnościowe, w których startowali przedstawiciele sołectw. Zawodnicy rywalizowali w takich konkurencjach jak ubijanie jajek, rzut kaloszem sołtysa, slalom z oponą pomiędzy kostkami słomy czy też wyścigi w workach. Po zsumowaniu punktów ze wszystkich konkurencji pierwsze miejsce zajęło sołectwo Zbijów Mały, drugie Mirówek a trzecie Rogów.

Występy rozpoczęły się programem kabaretowym przygotowanym przez Krzysztofa Hanke, później na scenie pojawił się radomski zespół Jagoda i Brylant. Występy młodych lokalnych artystów wzbudziły niemałe zainteresowanie. Ciekawy program artystyczny przygotowały dzieci z Publicznej Szkoły Podstawowej w Mirowie Starym a zaraz po nich wystąpiły Radosne Nutki, które supportowały gwiazdę wieczoru – zespół Classic. Właśnie w tym czasie plac przed mirowską sceną był pełen publiczności. Na zakończenie goście mieli możliwość bawić się przy muzyce zespołu Kongres.

Zachęcamy także do obejrzenia naszej relacji wideo:

info: gmina Mirów