Oprócz nich swoje utwory prezentowali Bożenna Kiełkiewicz ze Skarżyska Kam. i Jacek Kwiecień z Osełkowa koło Łącznej, a rodem spod Przysuchy. Wszyscy wymienieni literaci są członkami Grupy Literackiej „Wiklina” w Skarżysku Kam., działającej przy MCK.

Dla licznie zgromadzonej publiczności satyrycy prezentowali głównie fraszki, ale także i wiersze liryczne. Wśród prezentowanych fraszek znalazły się fraszki o polityce, relacjach damsko-męskich i fraszki różne, tzw. „kogel-mogel satyryczny. Fraszki zostały starannie dobrane do prezentacji, a o ich celności świadczyły wielokrotne, gromkie brawa słuchaczy. Równie dobrze zostały przyjęte wiersze lirycznie. Prezentacji towarzyszył turniej jednej fraszki (uczestnicy anonimowo przekazywali do oceny tylko jedną fraszkę). W turnieju tym nie uczestniczyli występujący w programie satyrycy, by dać szansę innym literatom. W turnieju tym zwyciężył Mirosław Pardela ze Skarżyska Kam., który otrzymał nagrodę za fraszkę pt. „Rozliczenie”. Był tu jeszcze jeden akcent szydłowiecki, w nagrodę wymieniony otrzymał grafikę szydłowieckiego zabytkowego zamku autorstwa również szydłowieckiego artysty Leszka Jankowskiego. Nad scenariuszem tej literackiej imprezy czuwały Elżbieta Jach- znana skarżyska literatka, opiekunka „Wikliny” i Halinka Wężyk, pracownica MCK. Doskonałe piosenki, w tym z tekstami Agnieszki Osieckiej zaśpiewała w czasie imprezy Anna Tchórzewska.

Satyrycy V Kawiarni Literackiej z Marianem Frąkiem i Michałem Kojarą zostali uhonorowani kwiatami i pamiątkowymi dyplomami dyrektora Miejskiego Centrum Kultury w Skarżysku Kam. a zebrana publiczności mogła delektować się nie tylko fraszkami, ale również ciastem, kawą, herbatą i innymi napojami.

Michał Kojara r. 1985 był wielokrotnie wyróżniany i nagradzany w Ogólnopolskim Konkursie Literackim niepełnosprawnych „Promień Nadziei „, w 2011 r. otrzymał w tym konkursie III nagrodę. Jego utwory znajdują się w kilku wydanych almanachach poetyckich, w tym w almanachu Grupy Literackiej „Wiklina” pt. „Wiklinowe Strofy”- Kielce, 2014. Są to fraszki i aforyzmy.

Marian Frąk r. 1955, debiutował literacko w 1977 r. i od tego czasu był wielokrotnie nagradzany i wyróżniany w konkursach literackich, zarówno poetyckich jak też satyrycznych. Otrzymał m.in. I nagrodę w konkursie na fraszkę o Radomiu – 2005, oraz II i III nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie Satyrycznym „Niebieska Szpilka” – 2004 i 2005. Jego utwory znajdują się w wielu almanachach poetyckich, w ostatnich latach były to „Wiklinowe Strofy” – Kielce 2014, „Anioły I Demony”- Starachowice 2015 oraz „Imiona Miłości”- Oficyna Wydawnicza „Radostowa” – Starachowice 2016. Utwory satyryczne publikował w wielu pismach, w tym ogólnopolskich „Karuzela” , „Kpiarz Polski”, „Twój Dobry Humor”. W 2005 r. za osiągnięcia literackie i wkład na rzecz kultury został odznaczony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze- Gloria Artis”.

Fraszki Michała Kojary i Mariana Frąka publikowała swego czasu „Gazeta Szydłowiecka”, „Ziemia Odrowążów,” znalazły się one też ostatnio w „Głosie Ziemi Szydłowieckiej”.

Prezentujemy poniżej utwory szydłowieckich autorów z V Kawiarni Literackiej, utwór jedynej występującej literatki Bożenny Kiełkiewicz i nagrodzoną fraszkę w turnieju jednej fraszki.

UWAGA

Przesadne flirtowanie z pannami

Zwykle kończy się alimentami!

REFORMY SŁUŻBY ZDROWIA

Czekając w kolejce do lekarza

Można trafić do grabarza.

NA CHŁOPA

Każdy Janek

Kradnie wianek.

Michał Kojara Wola Lipieniecka Mała, gm. Jastrząb

DEWIZA

Temu kadzę

Kto ma władzę.

ROZKOSZ

Rozkosz Polaka:

Zalewanie robaka.

PRZESZKODA

Jedna drobna przeszkoda:

On dziad stary, ona młoda!

DYSCYPLINA NARODOWA

Dyscyplina jest w narodzie,

Że na każdym kroku złodziej.

Marian Frąk Szydłowiec

***

Rzekła pani drugiej pani:

Moja pani,

Taka miłość, to do bani,

Tu coś zwiędło,

Tam obwisło,

Trzeba będzie Zmienić wszystko:

Wkłuć silikon

Aby spuchło,

Zanim będzie Tylko truchło.

Bożenna Kiełkiewicz Skarżysko Kam.

I nagroda w Turnieju Jednej Fraszki- Skarżysko Kam., 01.04.2016

ROZLICZENIE

Emerytowany szewc wyciągnął kopyta

-z ZUS-em będzie kwita !…

Mirosław Pardela Skarżysko Kam.

Informuje: Grupa Literacka „Wiklina” w Skarżysku Kam.