Dzisiaj w Szydłowcu jak i w wielu innych miejscach w Polsce pojawiły się intensywne opady śniegu. Zaśnieżone ulice to już ostateczny powód do tego by zmienić opony na zimowe.

Na ten moment w Polsce nie ma obowiązku zmiany opon z letnich na zimowe i na odwrót. Warto jednak pamiętać, że nieodpowiednio dobrane ogumienie może stanowić zagrożenie.

Kiedy należy zmienić opony na zimowe?

Zaleca się by zrobić to już w sytuacji kiedy średnia dobowa temperatura spada poniżej 7 stopni Celsjusza. W takich warunkach letnie opony mogą sobie radzić gorzej, stając się twardszymi i tracąc przez to przyczepność. Różnica w drodze hamowania w takich warunkach w porównaniu obu opon może wynieść nawet 10 metrów.

Charakterystyczna rzeźba bieżnika w oponach zimowych zapewnia wysoką przyczepność na mokrej nawierzchni, a także skutecznie odprowadza wodę i śnieg. Dzisiejsze opady śniegu znacznie pogorszyły warunki na drogach dlatego konieczna jest zmiana opon by zapewnić większe bezpieczeństwo w trakcie jazdy.

Zmieniasz opony zanim spadnie pierwszy śnieg?

View Results

Loading ... Loading ...

Należy pamiętać o tym by sprawdzić czy ogumienie nadaje się do użytku.

Przyjmuje się, że opony zaczynają tracić swoje właściwości już po 6-7 latach od daty wyprodukowania, natomiast po 10 latach użytkowania kwalifikują się już do bezwzględnej wymiany. Dotyczy to kompletów opon zimowych jak i letnich. Warto sprawdzić czy opony, których używasz nie są już mocno zużyte lub czy nie przekraczają 10 lat.

Nieodpowiedni stan ogumienia może grozić mandatem w wysokości nawet 3.000 zł. Dlatego warto też skontrolować głębokość bieżnika. Przepisy prawa mówią, że minimalna dozwolona głębokość wynosi 1,6 mm. Opony zimowe jednak najlepiej spełniają swoje funkcje w sytuacji kiedy grubość ich bieżnika wynosi 4 mm.