Już od samego rana na szydłowieckich ulicach pojawiali się wolontariusze, którzy z orkiestrowymi puszkami przemierzali miasto by zebrać jak najwięcej i mieć jak najcięższą puszkę. O 9.oo rano na hali sportowej w ZS im.Jana Pawła II w Szydłowcu rozpoczął się turniej futsalu czyli piłki halowej, 13 zespołów wzięło w nim udział, a wpisowe każdej z drużyn przeznaczone było na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy.

O 9.45 ulice miasta zadrżały, a to dlatego, że spod kościoła NMP na Szydłówku, na Rynek Wielki w Szydłowcu wyruszyła potężna grupa motocykli i samochodów tuningowanych. Parada tych pojazdów prowadzona była przez eskortę policyjną. Przejazd przez miasto wywołał niemałe poruszenie wśród mieszkańców Szydłowca, którzy na ulicach odwracali się za siebie, a Ci co byli w domach całymi rodzinami podchodzili do okien.

Nie lada atrakcją były wspomniane pojazdy przez całe przedpołudnie na Rynku w Szydłowcu, każdy kto chciał mógł zajrzeć do środka tuningowanego samochodu, albo przejechać się na wybranym przez siebie motocyklu dookoła rynku.

Na rynku oprócz motocyklistów i samochodów, pojawili się również strażacy z Szydłowca i Majdowa. Można było zobaczyć jak wygląda wóz strażacki z każdej strony, jeden ze strażaków bardzo szczegółowo opowiedział czym dysponuje szydłowiecka jednostka. Największą atrakcją okazała się jednak zwyżka strażacka, która woziła mieszkańców Szydłowca pod samo niebo – 25 metrów ponad ziemię. Kolejka przez cały pobyt zwyżki na rynku była ogromna.

Przed samym wejściem do Ratusza Miejskiego mieszkańcy naszego miasta robili tzw. „łańcuch gorących serc”, wszyscy wzięli sobie do serca nasze hasło przewodnie dotyczące łańcucha, czyli „Dołącz do nas nie bądź klucha, przyłóż serce do łańcucha”. Zamiar był taki by zrobić 20 000 centymetrów orkiestrowego łańcucha, udało się to i to nawet z nawiązką.

Nie lada gratką był również pokaz rycerski przygotowany przez Wyborową Chorągiew Pancerną 'Falco’. Był to prawdopodobnie pierwszy taki pokaz rycerski zimą w Szydłowcu. Gry i zabawy przygotowane przez naszych rycerzy cieszyły się dużą popularnością wśród dzieciaków.

Co jakiś czas na szydłowieckim rynku czas mieszkańcom umilały panie z zespołu „Kumosie” z Sadku, które nawet ułożyły na wczorajszą okazję specjalną piosenkę o Jurku Owsiaku. Wielkie brawa!

Oprócz tego wszystkiego każdy mógł napić się gorącej herbaty, rozkoszować się smakiem pysznego ciasta oraz spróbować smakowitego żuru.

O godzinie 13.30 zakończyło się Orkiestrowe Zamieszanie na Śniadanie na Rynku Wielkim w Szydłowcu, a już od 17.oo mieszkańcy Szydłowca zaczęli się zbierać na dziedzińcu szydłowieckiego zamku by wziąć udział w koncercie finałowym.

Jako pierwsze na scenie pojawiły się dziewczynki z pracowni muzycznej „Piano”, których opiekunką była pani Anna Wilkiewicz. Dziewczynki wykonały kilka kolęd i pastorałek, które wprowadziły powoli zbierających się na dziedzińcu mieszkańców w świąteczny nastrój.

Następni w kolejce było młodzi muzycy z radomskiego zespołu Rage Path. Grupa w swoich szeregach miała bardzo charyzmatyczną wokalistkę, która uraczyła przybyłych na dziedziniec swoim ciekawym i zadziornym wokalem. Rage Path jak na początkujący zespół przystało wykonuje póki co znane covery, ale za to jakich zespołów (Iron Maiden, Motley Crue czy Alice In Chains)

Kolejni to Psychomarchewka Sound System ze Skarżyska Kam., którzy zaserwowali faktycznie niezłą muzykę z nurtu, który można nazwać psycho-rock. Niestety zespołowi należy się nagana. Nie może być tak, że na koncercie, na którym jakby nie było ,było dość sporo osób, nagle po pierwszym utworze robić sobie 10-minutową przerwę w graniu na strojenie instrumentów. Szkoda, że zespół nie patrzył na publiczność, która w tym czasie w zatrważającej ilości opuszczała dziedziniec.

Na szczęście już na występie reaktywowanego szydłowieckiego zespołu GRAMOFFON ludzi przybywało. Był to dość ciekawy występ zespołu, którymi najważniejszymi postaciami byli Robert Jędrzejczyk frontman grupy oraz śp.Mariusz Domaszewicz, autor tekstów. Dziś zespół tworzy ten sam Robert z dwoma młodymi utalentowanymi chłopakami z Szydłowca. Daje to świetny efekt.

W tym miejscu może warto wspomnieć o tej części, która jak co roku wywołuje u zebranych na finałowym koncercie ludzi największe emocje czyli o licytacjach, a w tym roku były one naprawdę ciekawe. Mimo wszystko zaczęło się dość niemrawo, bo mieszkańcy Szydłowca jakoś niechętnie podnosili ręce do góry. Na szczęście z każdym wejściem licytacyjnym było zdecydowanie lepiej i gadżety sprzedawane były w niesamowitym tempie, a było ich naprawdę dużo. Po otworzeniu licytacyjnej puszki okazało się, że pobity został szydłowiecki rekord, ponieważ w puszce z licytacji było blisko 5 500 złotych. Najdrożej sprzedana została unikalna koszulka z XX Finału WOŚP, którą wylicytował burmistrz Szydłowca Andrzej Jarzyński, aż za 900 złotych. Warto wspomnieć , że Pan burmistrz jest kolekcjonerem finałowych koszulek. Dość sporą popularnością cieszył się, „Dzień bycia burmistrzem Szydłowca”, który za 600 złotych wylicytowała Agnieszka Banaszczyk, która na jeden dzień obejmie najważniejsze stanowisko w Szydłowcu. To były te najdrożej zakupione gadżety, bardziej obszerną listę mam nadzieję wstawić w późniejszym czasie.

Po występach wyżej wspomnianych zespołów muzycznych (warto wspomnieć, że każdy zespół otrzymywał specjalne podziękowania od szydłowieckiego sztabu, za udział w naszym finale) i licytacjach przyszedł czas na okolicznościowy tort z okazji XX Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy przygotowany przez Cukiernię H.Adamczyk. Tortem poczęstować mógł się każdy uczestnik szydłowieckiego finału.

Bardzo ważnym punktem każdego orkiestrowego finału jest „Światełko do Nieba” o godzinie 20.oo, również w tym roku w Szydłowcu mogliśmy podziwiać piękne fajerwerki na szydłowieckim niebie. Pokaz z każdym rokiem jest co raz piękniejszy.

Po atrakcjach dla żołądka i dla oczu przyszedł czas na ostatnią atrakcję dla uszu, czyli występ gwiazdy wieczoru zespołu Magister Ninja z Łodzi. Rzesza młodych ludzi podczas występu „magistrów” pojawiła się pod sceną. Urodziwa i bardzo utalentowana wokalistka Anna po raz kolejny (ostatnio zespół gościł w Szydłowcu w czerwcu 2011) udowodniła, że śpiewa tak, że aż ciarki przechodzą po plecach. Czym by jednak był występ zespołu bez zgranych ze sobą raperów czyli Mateusza i Jędrzeja, którzy oprócz „recytowanych” rytmicznie tekstów pokazali próbkę swoich skocznościowych umiejętności. Ogólnie występ zespołu mega pozytywny, a do tego okraszony pięknym gestem. Może nie wszyscy wiecie, ale na orkiestrze zespoły z reguły grają za darmo, sztaby jednak zwracają kasę za koszty podróży, zespół Magister Ninja zrzekł się tych pieniędzy i całą kwotę wrzucili do puszki jednego z wolontariuszy.  Na koniec podobnie jak reszta zespołów otrzymali dyplomy, jak również serdeczne gratulacje z okazji 3-lecia swojej działalności.

Magister Ninja ponadto zaprasza wszystkich mieszkańców Szydłowca na swój fanpage na facebooku http://www.facebook.com/MagisterNinja

Po występie gwiazdy wieczoru, znalazł się jeszcze czas na ostatnie wejście licytacyjne.

Teraz może o tych, którzy byli wczoraj jednymi z najważniejszych czyli nasi wspaniali konferansjerzy, którzy od samego rana mówili do mieszkańców Szydłowca. Byli to Agnieszka Klepaczewska i Michał Sobutka, nie zmordowanie przez cały dzień opowiadali o tym co się dzieje i o tym co jeszcze się wydarzy. Byli z nami na rynku oraz podczas koncertu finałowego. Ciekawe czy dziś nie bolą ich gardła?

Na zakończenie chyba najważniejsza informacja o kolejnym rekordzie pobitym przez szydłowiecki sztab WOŚP, czyli ogólna kwota zebrana przez wolontariuszy naszego sztabu.

Otóż jest to kwota o ponad 2 000 złotych większa od zeszłorocznej, grubo ponad  34 000 złotych. Czy za rok pobijemy kolejny rekord?

{phocagallery view=category|categoryid=52|limitstart=0|limitcount=69|detail=5|imageordering=5}

fot. Grzegorz Banaszczyk

Szydłowiecki Sztab serdecznie dziękuje za okazaną pomoc niżej wymienionym osobom:

Niezastąpione liczarki – Marta Wabik, Agata Klepaczewska, Kinga Szymkiewicz, Barbara Gadowska, Bogusława Podsiębierska, Barbara Ogorzałek, Ilona Jaworska, Ewa Czyżewska

Pani dyrektor SZCKiS Małgorzacie Bernatek oraz pracownikom: Stanisławie Sodel, Zofii Malmon, Pawłowi Sasalowi, Wiesławowi Jarząbkowi, Tomaszowi Kocia, Krzysztofowi Janiszewskiemu, Markowi Zdziechowi.

Opiekunom Wolontariuszy w Majdowie i Jastrzębiu: Anecie Sali i Kindze Wesołowskiej

a do tego: burmistrzowi Andrzejowi Jarzyńskiemu i pracownikom Urzędu Miejskiego, staroście szydłowieckiemu Włodzimierzowi Górlickiemu i pracownikom Starostwa Powiatowego, Straży Miejskiej, Komendzie Powiatowej Policji,  Przemysławowi Dudzie, Tomaszowi Ormanowi, Zakładowi Fotograficznemu Z i A Jarzyńscy, Szydłowieckiej Spółce Wodociągi i Kanalizacja, Dyrekcji i pracownikom ZS Jana Pawła II, Jarosławowi Klepaczewskiemu

XX FINAŁ WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY w SZYDŁOWCU WSPARLI:

 • Szydłowieckie Centrum Kultury i Sportu „ZAMEK”
 • Gminny Ośrodek Kultury w Chlewiskach
 • Urząd Miejski w Szydłowcu
 • Powiat Szydłowiecki
 • Radni Rady Miejskiej
 • Radni Rady Powiatu
 • „Comes Sokołowscy”
 • Agencja Ochrony „Kral i wspólnicy”
 • lokalny portal internetowy www.naszszydlowiec.pl
 • Rafał Kiljanek i Sylwester Jaworski
 • Sklep „Groszek” – Szydłowiec
 • Hurtownia „Kubuś” – Szydłowiec
 • Market „Lewiatan” – Szydłowiec
 • Firma „POBIEDA.PL” – Szydłowiec
 • Firma „ESTRADA.POBIEDA.PL” – Szydłowiec
 • Delikatesy „Centrum” – Szydłowiec
 • Sklep spożywczy „ODiDO” – Szydłowiec
 • Siłownia „Maxim” – Szydłowiec
 • AquaPark – Radom
 • Pizzeria Nova – Szydłowiec
 • Restauracja „Primagor” – Szydłowiec
 • Zakład Wulkanizacji Opon – Śmiłów 5
 • Kawiarnia „Blue Moon” – Skarżysko Kam.
 • Firma Kamieniarska „AKKA” – Śmiłów
 • Towarzystwo Aktywnych Kulturalnie „PROJEKTORIAT”
 • Marek Plewa
 • Pizzeria Kufelek
 • Solarium „Sun Valley”
 • VAG Szydłowiec
 • Kebab „Szafran”
 • Klub Wesołych Motocyklistów
 • Wyborowa Chorągiew Pancerna „FALCO”
 • Sklep „ROMA”
 • Hurtownia Spożywcza na ulicy Kolejowej
 • Hurtownia wędlin i drobiu „VICO”
 • Bank PKO S.A. oddział Szydłowiec
 • Małgorzata i Ireneusz Madej
 • Fundacja „Jest jeszcze na Ciebie czas” im.Andrzeja Siewierskiego
 • Stacja Gazowa „GELA” Grzegorz Banaszczyk
 • Cukiernia H.Adamczyk
 • Herbaciarnia FAKTORIA
 • Hurtownia Materiałów Biurowych WUJEK
 • Auto Serwis Leszek Wójtowicz