Pierwszą część uroczystości stanowiła msza święta w szydłowieckim kościele św. Zygmunta, której przewodniczył ks. Jerzy Sieńkowski kapelan mazowieckich strażaków. W samo południe natomiast odbył się paradny apel na Rynku Wielkim, podczas którego w pierwszej kolejności wszyscy zebrani uczcili chwilą ciszy strażaków, którzy całkiem niedawno zginęli w pożarze w Białymstoku. 

Jednym z najważniejszych punktów uroczystości było odebranie nowego sztandaru dla Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Szydłowcu, który podczas apelu odebrał komendant szydłowieckiej jednostki brygadier Krzysztof Banaszek. 

Oprócz tej podniosłej chwili warto zwrócić uwagę na dwa jubileusze, które świętowano tego dnia. 25-lecie powstania Państwowej Straży Pożarnej oraz 100-lecie OSP w Przysusze. 

Tego typu wydarzenie to idealna okazja do wręczenia odznaczeń i awansów na wyższe szczeble. Nie inaczej było w Szydłowcu, gdzie wręczono ponad 100 przeróżnych wyróżnień. 

Po zakończeniu części oficjalnej wszyscy w barwnym korowodzie m.in strażackich wozów udali się do parku Radziwiłłowskiego w którym odbył się kolorowy piknik rodzinny podczas którego bawili się zarówno najmłodsi mieszkańcy Szydłowca i okolic, jak i Ci starsi. Atrakcji nie brakowało dla nikogo, od podziwiania wozów i wyposażenia strażackiego, poprzez wspinanie się po ściance czy przejażdżkę strażackim meleksem. 

Szydłowieckie uroczystości swoją obecnością uświetnili dostojni goście m.in posłowie z ziemi radomskiej, przedstawiciele władz wojewódzkich, lokalni samorządowcy i wielu innych. O odpowiednią oprawę muzyczną zadbała strażacka Miejska Orkiestra Dęta z Szydłowca, pod batutą kapelmistrza Henryka Kapturskiego.