Moda na Christmas Party przyszła z Zachodu i na dobre zadomowiła się już w polskich przedsiębiorstwach, zarówno w dużych korporacjach, jak i niewielkich firmach lokalnych. Ich celem jest podsumowanie roku, ale zawsze – niezależnie od formy, od krótkich spotkań po wyjazdy integracyjne – służy integracji pracowników.

Wigilie, gwiazdki, spotkania opłatkowe, imprezy karnawałowe, wyjazdy integracyjne – rodzajów spotkań firmowych jest dużo. Ważne, by dostosować ich formę do potrzeb organizacji. Umiejętnie przygotowane spotkanie przedświąteczne może sprawić, że będzie to jeden z najmilszych dni w roku. Jest to dobra okazja do podsumowania na szerszym forum sukcesów firmy, co może być motywujące dla wszystkich. To też doskonała możliwość integracji pracowników każdego szczebla, od stażystów, przez specjalistów i kierowników, po dyrekcję i zarząd, lepszego poznania współpracowników i zacieśnienia kontaktów. A wreszcie – docenienia i dowartościowania zespołu, podziękowania za pracę, zaangażowanie i całoroczny wysiłek, a także do dobrej zabawy.

Organizować czy nie?

Istnieje opinia, że firmowa wigilia jest swoistym barometrem nastrojów w firmie. Jeśli pracownicy chętnie na nią przychodzą, dobrze czują się w swoim towarzystwie i pomimo napiętych przedświątecznych grafików cieszą się na firmowe spotkanie, ich poziom satysfakcji z pracy jest duży. Jeśli na spotkanie firmowe idą z przymusu, jest to dla nich przykry obowiązek lub źródło stresu, jeśli robią uniki, by nie brać w nim udziału – to sygnał dla zarządzających, że atmosfera w firmie wymaga poprawy.

Mniej formalne spotkania mogą pozytywnie wpłynąć nie tylko na wewnętrzne relacje, ale i wizerunek firmy, szczególnie jeśli odbywają się one w eleganckim miejscu, z profesjonalną obsługą, dobrą kuchnią i dodatkowymi atrakcjami. Obok podsumowań, podziękowań, składania sobie życzeń, przyjacielskich rozmów wokół wigilijnego stołu i zwyczajowych drobnych upominków, firmy coraz częściej stawiają na naukę przyjemnych rzeczy. Są to na przykład warsztaty robienia dekoracji świątecznych, perfekcyjnego nakrywania do stołu, kreatywnego pakowania prezentów czy przygotowywana świątecznych przysmaków. Zabawy karnawałowe w ostatnich latach zdominowały imprezy tematyczne z przebieraniem np. klimat PRL-u, lata 60 czy Bollywood.

Warto pamiętać, że scenariusz spotkania powinien być adekwatny do kultury organizacyjnej firm i oczekiwań pracowników. Dla niektórych musi to być impreza taneczna z alkoholem, dla innych taka zabawa, zwłaszcza w okresie adwentu, będzie niedopuszczalna. Christmas Party to dobry czas na wręczenie nagród, dla zgranego zespołu nagrodą może być wspólny wyjazd np. do hotelu SPA – mówi Dorota Tokarska, Dyrektor Marketingu kompleksu hotelowego Manor House SPA i dodaje:

 

Obserwujemy, że zwłaszcza firmy o rozproszonej strukturze, z oddziałami w różnych regionach stawiają na większe spotkania i łączą wigilię firmową z integracją. Podobnie jest w przypadku organizacji, które mają wielu współpracowników – takie spotkanie z uroczystą kolacją połączoną z 2-dniowym wyjazdem do luksusowego hotelu z dogodnym dojazdem, często jest jednym z nielicznych w roku, kiedy wszyscy mogą wspólnie spędzić czas i wymienić się swoimi doświadczeniami. Warto pamiętać, że z racji na duże zainteresowanie (znacznie większe niż spotkania przed Wielkanocą nazywane popularnie „jajeczkiem”) sale na przyjęcie wigilijne trzeba rezerwować z dużym wyprzedzeniem.

Magia Świąt

Zwłaszcza przy organizacji świątecznych imprez duże znaczenie ma atmosfera miejsca, która przekłada się na atmosferę spotkania. W miejscach takich jak mazowiecki kompleks Manor House SPA**** Pałac Odrowążów*****, który jest położony z dala od miasta i otoczony przepięknym, zabytkowym parkiem, zimowa aura wspaniale oddaje magię Świąt. Stylowe, historyczne wnętrza dodają prestiżu i dostojeństwa przedświątecznym spotkaniom. Świąteczno-zimowa aranżacja z klimatycznymi detalami wystroju, takimi jak: pachnąca, żywa choinka, specjalne nakrycie stołu, stroiki świąteczne, skrzące się gwiazdy i klimatyczne świece oraz oświetlenie zarówno w hotelowych i restauracyjnych wnętrzach, jak i na zewnątrz budynkówi w rozległym parku, dodatkowo podkreślają świąteczny nastrój. Można też zorganizować pokazy sztucznych ogni czy wizytę Mikołaja z upominkami.

Zimą Goście Manor House SPA chętnie wybierają emocjonujące seanse SPA pod gołym niebem w Witalnej Wiosce® SPA przy muzyce na żywo i ognisku z grzańcem. Dużym zainteresowaniem cieszą się: koncerty na gongi i misy tybetańskie, muzykoterapia w Komnacie Biowitalności, energetyczne terapie w Biowitalnym SPA, nocne saunowanie w Łaźniach Rzymskich i relaks w bezchlorowym basenie. W ostatnim czasie dużym powodzeniem cieszą się też klimatyczne recitale i koncerty gwiazdkowe, które podnoszą rangę firmowego spotkania.

W świątecznym menu warto uwzględnić poza tradycyjnymi daniami wigilijnym, również bardziej nowoczesne przysmaki. Karp, barszczyk z uszkami, pierogi z kapustą czy grzybami, choć pojawiają się zwyczajowo na polskim stole, nie są przez wszystkich lubiane. W hotelowej restauracji Manor House SPA najczęściej wybierane jest menu świąteczne łączące tradycyjne polskie potrawy, jak również dania kuchni wegańskiej. W ten sposób każdy z uczestników świątecznego spotkania może znaleźć dla siebie coś smacznego.

Tak jak nie ma jednego rozwiązania, które sprawdzi się w każdej firmie, tak nie ma przepisu na udaną firmową imprezę wigilijną. Jest jednak kilka zasad, którymi warto kierować się przy organizacji każdego firmowego wydarzenia. Trzeba wziąć pod uwagę charakter działalności, kulturę organizacyjną firmy, ilość i wiek pracowników, ich zainteresowania, a nawet relacje jakie łączą ich w codziennej pracy. Ponadto przy planowaniu przedświątecznych spotkań szczególnie ważny jest wybór właściwego miejsca i atrakcji oraz atmosfera.

www.manorhouse.pl