Wędkowanie to rewelacyjny sposób na spędzanie czasu wolnego. Dla wielu osób to również pasja, a dla jeszcze innych wymagający sport. Miłośnicy wędkarstwa szukają przede wszystkim najlepszej techniki i odpowiednich warunków, ale bardzo dużo uwagi poświęcają wyborowi odpowiedniego sprzętu, ponieważ to od niego zależy również to, czy połowy będą udane. Z jednej strony wędkarstwo kojarzy nam się z ciszą i spokojem, a z drugiej to również szereg emocji, specjalna taktyka a także bardzo precyzyjne dobieranie najważniejszych akcesoriów. Zobacz, czego będziesz potrzebować, jeśli poważnie myślisz o wędkarstwie.

  1. Wybierz sprzęt do metody
  2. Wędkowanie z gruntu – jak dobrać wędkę?
  3. Niezbędne akcesoria

Wybierz sprzęt do metody

Szczególnie na początku przygody z wędkowaniem jesteśmy zmuszeni do tego, by zaopatrzyć się w niezbędny sprzęt. Od różnych propozycji i rozwiązań może już rozboleć głowa, a nie cena ani popularna marka powinny być kluczem wyboru, lecz nasze potrzeby, możliwości i przede wszystkim metody wędkowania, jakie zamierzamy stosować. Od decyzji, jak będziemy łowić, powinno zatem zależeć, co kupimy. Z czasem, gdy będziemy chcieli wędkować inaczej, wystarczy, że uzupełnimy sprzęt o niezbędne akcesoria. Najczęściej pasjonaci wybierają metodę z gruntu, spławikową lub spinning.

Wędkowanie z gruntu – jak dobrać wędkę?

Oczywiście, by w ogóle zabrać się za połów należy zaopatrzyć się w doskonałej jakości wędkę i kołowrotek Penn. W zależności od preferencji można kupić wersję teleskopową lub składaną, ale nie opłaca się oszczędzać. Ta odpowiedniej jakości posłuży nam dłużej i będzie można w późniejszym etapie dobierać do niej akcesoriów. Przy zakupie kołowrotka warto zwrócić uwagę na pojemność szpuli, szczególnie gdy mamy zamiar łowić na większych odległościach.

Niezbędne akcesoria

Poza wędka i kołowrotkiem niewątpliwie będziemy potrzebować szeregu innych elementów. Zarówno ich ilość, jak i rodzaj będą zależne od metody łowienia oraz naszych preferencji. Niezbędna będzie żyłka Prologic, a także na przykład obciążenie lub koszyczki zanętowe, przynęty czy haczyki. Wiele osób decyduje się również na plecionkę Power Pro. Jest to propozycja dla wędkarzy, którzy profesjonalnie myślą o łowieniu ryb i kompletują najlepszej jakości sprzęt na wyprawy. Z założenia to właśnie sposób łowienia oraz warunki, w jakich będziemy oddawać się przygodzie, determinują konkretne wybory oraz w jakiś sposób jakość sprzętu. Ci, którzy myślą o wędkarstwie w kategoriach profesjonalnych, powinni się liczyć także z wydatkami szczególnie na początku kompletowania sprzętu. Dobra inwestycja sprawdzać się będzie przez lata.