Święta Bożego Narodzenia zbliżają się nieubłaganie. Na świątecznym stole muszą być tradycyjne potrawy, po kolacji wigilijnej wspólne śpiewanie kolęd i oczywiście choinka. Jak co roku pojawiają się pytania o to jakie drzewko wybrać. Naturalne czy sztuczne? Cięte czy w doniczce? Na co zatem postawić w tym roku?

Ekologia

Dla osób ceniących sobie naturę, nie ma innego wyboru jak drzewko prosto z lasu. Choinki sztuczne, choć coraz piękniejsze wykonane są z tworzywa sztucznego, które będzie rozkładało się przez stulecia. Ponadto podczas produkcji sztucznych choinek zanieczyszcza się powietrze. W przypadku drzewek „żywych” nie ma tego problemu. Przez lata, kiedy drzewka rosną zamiast zanieczyszczać naszą atmosferę – oczyszczają ją dotleniając nasz świat. Bywa, że na liście zalet choinek sztucznych pojawia się ich trwałość . Rzeczywiście choinka z plastiku może być wykorzystywana przez kilka lat z rzędu, ale ulega rozkładowi znacznie dłużej niż naturalne drzewko.

Trwałość

Choinka sztuczna jest niewątpliwie o wiele bardziej trwała niż choinka cięta. Może posłużyć właścicielowi co najmniej przez kilka lat zanim ulegnie zniszczeniu. Posiadanie takiej choinki to z pewnością oszczędność nerwów jakie się zdarzają podczas poszukiwania odpowiedniego drzewka oraz corocznych wydatków. Sztuczne drzewko może również stać znacznie dłużej niż jego cięty odpowiednik.

W ostatnich latach pojawiła się moda na choinki w doniczkach. Jeśli drzewko jest odpowiednio pielęgnowane może nawet przez kilka tygodni zdobić mieszkanie. Po okresie świątecznym choinkę można wynieść z domu i posadzić w ogródku lub ustawić na balkonie. Bywa, że drzewko może ozdabiać dom nawet kilka razy z rzędu.

Wygląd

Sztuczne choinki są idealne. Mają równo rozłożone gałęzie i idealne igły. Po ubraniu świetnie się prezentują. Zazwyczaj charakteryzują się dużą ilością gałązek, przez co są całe wypełnione zielenią. W przypadku choinek naturalnych jest zgoła inaczej. Wygląd drzewek uzależniony jest od kilku czynników. Przede wszystkim każdy gatunek drzewa ma inne ugałęzienie, więc bywają drzewka bardzo gęste i takie, które swoim wyglądem przypominają drzewa z obrazków trzylatka. Także długość igieł jest zróżnicowana, co sprawia, że jedne drzewka są bardziej a inne mniej zielone. Kolejnym elementem, który ma bezpośredni wpływ na wygląd drzewka jest miejsce, gdzie rosło. W zależności od dostępu światła i wody drzewka mogą mieć różny kształt. Zdarza się, że są krzywe lub mają gęste gałęzie tylko z jednej strony.

Zapach

Tutaj wygrywa natura. Choinki sztuczne nie pachną i raczej w najbliższej przyszłości pachnieć nie będą. Nawet jeśli pojawią się na rynku pachnące drzewka to z pewnością ich aromat nie będzie identyczny z naturalnym.

Choinka to dekoracja, bez której trudno wyobrazić sobie święta. Najlepiej, żeby była duża i kolorowa. O tym czy będzie sztuczna czy prawdziwa każdy musi zadecydować sam.

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przez Gepetto stolarnię specjalizującą się w produkcji paneli ściennych i blatów drewnianych