W Sali Konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Szydłowcu 15 lipca 2016 roku o godz. 12-tej rozpoczęła się uroczystość Obchodów Święta Policji. Podczas uroczystości wręczono medale, odznaczenia oraz akty mianowania na wyższe stopnie służbowe.

Na uroczystość, oprócz odznaczonych i mianowanych policjantów oraz ich rodzin, kierownictwa KPP Szydłowiec, przybyli również – m.in. Sekretarz Rady Powiatu – Krzysztof Bernatek, Wiceburmistrz – Edward Borek, Wójt Gminy Jastrząb – Andrzej Bracha, Wójt Gminy Mirów – Artur Siwiorek, Przewodnicząca Rady Powiatu – Anita Gołosz, Zastępca Komendanta Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej – mł. bryg. Sławomir Mielniczuk, Zastępca Komendanta Placówki Straży Granicznej w Lesznowoli – ppłk. Grzegorz Witanowski, Prezes Sądu Rejonowego w Szydłowcu – Grzegorz Gaj, Szef szydłowieckiej Prokuratury – Cezary Molenda, Dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szydłowcu – Elżbieta Pawlak, a także dziennikarze z lokalnych mediów.

Policjanci odebrali nominacje z rąk Komendanta Powiatowego Policji mł. insp. Jacka Różańskiego oraz I Zastępcy Komendanta Powiatowego Policji w Szydłowcu mł. insp. Marka Filipiaka.

Awanse na wyższe stopnie policyjne otrzymali: 

NA STOPIEŃ STARSZEGO ASPIRANTA POLICJI

– asp. Głuch Cezary

– asp. Matla Tomasz

NA STOPIEŃ ASPIRANTA POLICJI

– mł. asp. Bredłowski Tomasz

– mł. asp. Salczyński Tomasz

– mł. asp. Szumielewicz Rafał

– mł. asp. Węgierek Rafał

– mł. asp. Wiśniewski Marcin

NA STOPIEŃ MŁODSZEGO ASPIRANTA POLICJI

– sierż. szt. Jakimiak Przemysław

NA STOPIEŃ STARSZEGO SIERŻANTA POLICJI

– sierż.  Chrzanowski Łukasz

– sierż. Ciszewski Adrian

– sierż. Duś Daniel

– sierż. Malmon Leszek

– sierż. Sławiński Marcin 

NA STOPIEŃ STARSZEGO POSTERUNKOWEGO

– post. Lis Maciej

Mianowania na wyższe stopnie otrzymało również dwóch policjantów Wydziału Kryminalnego.

Zarząd Główny NSZZP uhonorował nadaniem okolicznościowego medalu z okazji „25 lecia powstania NSZZP” niżej wymienionych policjantów:

1. mł. insp. Różański Jacek

2. podinsp. Gawin Marek

3. asp. szt. Lech Sławomir

4. asp. szt. Węgłowski Tomasz

5. sierż. szt. Tomczyk Rafał

Zarząd Główny NSZZP uhonorował również odznaczeniami niżej wymienionych policjantów:

Złotą odznaką – asp. szt. Stopa Tomasz

Srebrną odznaką – asp. szt. Basiak Remigiusz, – asp. Basaj Robert

Brązową odznaką – mł. asp. Bredłowski Tomasz, – mł. asp. Węgierek Rafał

Po wręczeniu aktów mianowania Komendant Powiatowy Policji w Szydłowcu mł. insp. Jacek Różański pogratulował awansowanym i wyróżnionym z okazji Święta Policji, złożył wszystkim serdeczne życzenia, które skierował również do bliskich funkcjonariuszy i pracowników. Nie zabrakło również ciepłych słów i podziękowań od zaproszonych gości kierowanych na ręce Pana Komendanta za pracę i zaangażowanie szydłowieckiej Policji w poprawę bezpieczeństwa całego powiatu.

*Święto Policji obchodzone jest 24 lipca, na pamiątkę przyjęcia przez Sejm Ustawodawczy Rzeczypospolitej Polskiej 24 lipca 1919 roku historycznej ustawy o Policji Państwowej. Na mocy tego aktu została powołana formacja, która zgodnie z zapisem ustawowym stała się organem wykonawczym władz państwowych i samorządowych, odpowiedzialnym za ochronę bezpieczeństwa, spokoju i porządku publicznego.

O potrzebie kontynuacji i pamięci, oraz o symbolicznym wymiarze tego Święta trzeba pamiętać, wyrażając szacunek dla tych wszystkich, którzy pełnili tę służbę przed laty, a których doświadczenia należy przybliżyć młodym policjantom pokazując im, że służą w formacji z bogatą historią i tradycją.

sierż. Marlena Skórkiewicz