15 października 2017 roku w Bilczy k. Kielc (gm. Morawica ) miał miejsce I Turniej Szachowy dla Juniorów o Puchar „Exodus” – tj. Rodzinnego Centrum Rekreacji i Rozrywki. Startowało łącznie 30 juniorów w wieku 5-16 lat z 3 województw : świętokrzyskiego, łódzkiego i mazowieckiego oraz szachiści z Armenii.

W turnieju tym wystąpili nasi dwaj juniorzy Szymon Żurek z gm. Chlewiska (mistrz pow.) i Michał Orlicki z gm. Jastrząb (wicemistrz pow.).

Turniej stał na wysokim poziomie sportowym i trudno było wygrywać partie. Nasi juniorzy grali ze zmiennym szczęściem. Obaj mieli szanse na podium, pod warunkiem uzyskania 4 pkt. Ostatecznie każdy z nich uzyskał po 3 pkt. w 7 rundach. Żurek w swojej grupie juniorów 5- 8 lat zajął 6 miejsce (grało tu 12 szachistów) a Orlicki w grupie juniorów 9-12 lat zajął 11 miejsce ( grało w niej 14 juniorów i grupa ta była silniejsza). Szydłowieckim juniorom towarzyszyli Marian Frąk i Dariusz Żurek, którzy zorganizowali ten wyjazd. Marian Frąk był ponadto sędzią rundowym turnieju. Sędziom głównym był Łukasz Łukomski z Bliżyna. Dodać należy, że w kat. open (wszyscy juniorzy) zwyciężyła Monika Anyż (kat. I+) – 6 pkt. przed Ludwikiem Ugrewicz   z Radomia (kat. II) -5,5 pkt. i Hovsepem Chaczatryan (Armenia)-  kat. II – 5,5 pkt., z którym Michał Orlicki (kat IV) przegrał dopiero w emocjonującej końcówce pionkowej. Trzeba podkreślić świetną organizację turnieju i doskonałe walory miejsca turnieju ( funkcjonalne Centrum w tej niewielkiej gminnej miejscowości wybudowano z wykorzystaniem unijnych środków). Miło było grać i sędziować.

Natomiast 13 października 2017 r. z inicjatywy Klubu Szachowego „Wieża” Szydłowiec w Warsztatach Terapii Zajęciowej w Szydłowcu odbył się turniej warcabowy „Jesień- 2017” w warcabach klasycznych. Grano systemem „każdy z każdym”, wystąpiło 8 zawodników.

Zwycięzcą tego turnieju został Tomasz Karczewski z gm. Chlewiska- 13 pkt. ( 6 zwycięstw i 1 remis, bez porażki), przed Piotrem Podsiębierskim (również gm. Chlewiska)- 12 pkt. i Michałem Kojarą ( sekretarz K.Sz.”Wieża” ) z gm. Jastrząb- 10 pkt. Najlepszym zawodnikiem z gm. Szydłowiec był Krzysztof Adamczyk – 8 pkt., który zajął 4 miejsce, a najlepszą zawodniczką została Małgorzata Ruzik ( Szydłowiec)- 3 pkt. (po 3 cennych remisach). Rywalizacja była zacięta i stała na dobrym poziomie (niepełnosprawni grają w warcaby od 10 lat). Zwycięzcy otrzymali puchary i nagrody rzeczowe od Huty Szkła w Woli Korzeniowej     i „Wieży” Szydłowiec, a wszyscy zawodnicy otrzymali słodycze od Warsztatów Terapii Zajęciowej. Nagrody wręczali Marian Frąk (sędzia turnieju) i p.o kierownika Warsztatów Agnieszka Staszak.

Informują: Michał Kojara i Marian Frąk ( „Wieża” Szydłowiec)