Programowania Windows Phone. Jest to system Windows Mobile opracowany przez Microsoft do mobilnej obsługi telefonów. Udostępnia centrum Kontakty, które umożliwia korzystanie z Facebooka, Twittera i serwisu LinkedIn za jednym naciśnięciem przycisku, dzięki czemu użytkownik jest zawsze na bieżąco za pomocą telefonu.

Następnie przedstawione zostały usługi Windows Live –serwis internetowy zbudowany przez firmę Microsoft. Jest to zestaw bezpłatnych programów dla komputerów z systemem Windows, ułatwiających tworzenie i udostępnianie profesjonalnie wyglądających zdjęć i filmów wideo, organizowanie wiadomości e-mail. Jest to też bezpłatny magazyn online w usłudze SkyDrive. Możesz w nim zapisać swoje pliki oraz udostępniać znajomym.

Po przerwie przedstawiono HTML 5 – nowy język wykorzystywany do tworzenia i prezentowania stron internetowych www. Jest rozwinięciem języka HTML 4 i jego XML-owej odmiany.

Ostatnim tematem tego dnia był Microsoft Kinect. Jest to urządzenie wejściowe, czujnik ruchu dla konsoli Xbox 360, wyprodukowane przez Microsoft. Urządzenie pozwala użytkownikowi na interakcję z konsolą bez konieczności używania kontrolera, poprzez interfejs wykorzystujący gesty wykonywane przy pomocy kończyn i całego ciała, jak i przez komendy głosowe.

Czy możemy sobie wyobrazić dyktowanie tekstu przez mikrofon do komputera, a urządzenie zapisze nam treść w edytorze. Dla języka angielskiego jest to już możliwe.

Na koniec uczniowie mogli sami przetestować to urządzenie.

Podczas warsztatów uczestnicy projektu uzyskują bezpłatny dostęp legalnego oprogramowania, w  szczególności narzędzi developerskich (dostęp do programu DreamSpark).