Jeśli nie masz konta, należy:

 1. założyć konto na Facebooku (do zalogowania potrzebne jest konto e-mail i hasło),
 2. polubić profil UNICEF POLAND (wpisz w wyszukiwarce Facebooka nazwę UNICEF POLAND i kliknij Szukaj, następnie kliknij „Lubię to”),
 3. kliknąć na link: tutaj lub w menu z lewej strony wybrać link „Wszystkie Kolory Świata„,
 4. zainstalować odpowiednią aplikację – monit pojawi się na górze strony (kliknąć Zainstaluj),
 5. pojawią sie obrazki z lalkami, należy poszukać naszej laleczki i wybrać ocenę 5 (piątą gwiazdkę)!
 6. po kliknięciu pojawi się informacja „głos został oddany”.

Lalki są sortowane wg aktualnie zajmowanego miejsca. Z jednego konta na Facebooku można zagłosować tylko jeden raz.

Zakładajcie konto na Facebooku i głosujcie na naszą laleczkę! To jedyna przedstawicielka gminy Szydłowiec.

Laleczka, która zbierze najwięcej takich głosów wygra. Wyniki konkursu zostaną opublikowane 24 lutego 2012 r.

Poniżej publikujemy opis akcji i konkursu.

Wykaz szkół biorących udział w projekcie „Wszystkie Kolory Świata” znaleźć można na stronie UNICEF.

Laleczka ta nie jest zwykłą szmacianą lalką – jest symbolem pomocy, jakiej dzieci chcą udzielić swoim rówieśnikom z biednych krajów. Każda laleczka ma swoje imię, kraj, z którego pochodzi, jakieś hobby. Wszystkie te cechy zostaną im nadane przez dzieci, które przystępując do pracy same zdecydują, jakiego kraju reprezentantem ma być ich laleczka, jak będzie ubrana i jakie imię będzie nosiła. Tymi informacjami dzieci uzupełnią „akt urodzenia” laleczki. Tu pozostaje pole dla kreatywności uczniów, a także osób im pomagających.

W akcję mogą się zaangażować rodzice, dziadkowie i opiekunowie dzieci. Dzięki tej współpracy międzypokoleniowej z pewnością powstaną małe szmaciane dzieła sztuki, które następnie zostaną zlicytowane.

Do akcji zaproszeni są wszyscy uczniowie, których zadaniem będzie przygotowanie charytatywnych szmacianych laleczek. Mają one niezwykłe znaczenie, gdyż symbolizują pomoc uczniów dla najbardziej potrzebujących dzieci na świecie. Zlicytowane podczas imprez szkolnych lalki i uzyskane w ten sposób fundusze zasilą konto organizatora akcji, który w efekcie sfinansuje zakup szczepionek ratujących zdrowie i życie dzieci z Afryki (Sierra Leone). Kampanię wspiera piosenkarka Majka Jeżowska, Ambasador Dobrej Woli UNICEF.

Cele projektu:

 • kształtowanie wśród dzieci i młodzieży postawy tolerancji i otwartości na inne kultury,
 • pokazanie, że pomaganie może być nie tylko pożyteczne, ale także przyjemne,
 • zebranie środków na ratowanie życia dzieci w Sierra Leone.

Etapy realizacji projektu:

 • Podróż przez kontynenty – po zapoznaniu uczniów z projektem otrzymują oni za zadanie wybranie sobie dowolnego kraju na świecie i zabrania jak największej liczby informacji o jego mieszkańcach – popularnych imionach, strojach regionalnych, zwyczajach, kulturze etc. Zadanie to może być wykonane wspólnie w klasie, bądź w domu pod okiem rodziców czy opiekunów. Wiedza na temat wybranego kraju zostanie wykorzystana do przygotowania laleczki, która będzie odpowiednikiem ich rówieśnika z tego kraju.
 • Przygotowanie laleczek przez uczniów – w oparciu o wykrój laleczki wysłanej przez UNICEF dzieci przygotowują swoje własne charytatywne laleczki, które ubiorą i przyozdobią w sposób odpowiadający kulturze kraju, który wcześniej wybrały. Uczniowie uzupełnią także „akt urodzenia” (wysłany przez UNICEF) laleczki – specjalny dokument, w którym umieszczą fotografię swojej laleczki, bądź narysują jej portret, wpiszą dane personalne: imię, kraj pochodzenia, wiek, a także jej zainteresowania/hobby. Uszycie takiej laleczki jest niezwykle proste – wystarczy odrysować wzór na materiale, a po wycięciu wypchać i obszyć. Później można już przystępować do upiększania! Na tym etapie uczniowie mogą dać upust swojej wyobraźni i kreatywności i wcielić się w rolę artystów i kreatorów mody.
 • Licytacja laleczek w szkole – Szkoły biorące udział w akcji mogą zorganizować obchody „Dnia Wszystkich Kolorów Świata” bądź połączyć licytację laleczek z innymi odbywającymi się na terenie placówki (bądź poza nią) uroczystościami. Na ten dzień dzieci zaproszą rodziców, dziadków, opiekunów i społeczność lokalną. Każdy będzie mógł wybrać laleczkę, zaopiekować się nią a jednocześnie uratować życie prawdziwemu dziecku z Sierra Leone przekazując na ten cel wylicytowaną kwotę (min.10 zł). W naszej szkole takie spotkanie odbędzie się w dniu 9 lutego 2012 r. w szkolnej auli.
 • Konkurs na „najbardziej oryginalną laleczkę”- każda szkoła realizująca projekt, będzie mogła wziąć udział w konkursie na najbardziej oryginalną laleczkę. Nagrodą jest koncert Majki Jeżowskiej w zwycięskiej szkole. Konkurs będzie prowadzony na Facebooku, na oficjalnej stronie UNICEF Poland miedzy 20 stycznia 2012 r. a 17 lutego 2012 r. W specjalnie przygotowanej galerii zdjęć, będą umieszczane zdjęcia nadesłanych na konkurs laleczek, a użytkownicy i fani UNICEF będą oddawali głosy na swoją ulubiona laleczkę, klikając pod jej zdjęciem na odpowiednią gwiazdkę. Laleczka, która zbierze najwięcej takich głosów wygra. Wyniki konkursu zostaną opublikowane 24 lutego 2012 r.
 • Zakończenie projektu – po zakończonej akcji w szkole i zlicytowaniu laleczek szkoły wpłacają zebrane pieniądze na konto UNICEF dedykowane zbiórce na rzecz dzieci w Sierra Leone.

Bliższych informacji o szczegółach akcji (terminy realizacji, lista niezbędnych materiałów, szablon lalki, akty urodzenia) uczniowie uzyskają od wychowawców świetlicy szkolnej w PSP2 w Szydłowcu (Barbara Jankowska, Joanna Figarska).