W sobotę, 27 maja, odbył się Pieszy Rajd Pamięci Oddziału por. Kazimierza Wiśniewskiego, który miał na celu uczcić Powstańców 1863 roku oraz upamiętnić bohaterstwo żołnierzy polskiej Żandarmerii. Rajd został zorganizowany przez Konfraternię Świętego Apostoła Jakuba Starszego przy Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie we współpracy z Parafią św. Zygmunta w Szydłowcu oraz Miastem i Gminą Szydłowiec.

Porucznik Kazimierz Wiśniewski, który żył w latach 1840-1863, stał na czele 15 konnych żandarmów. 27 maja 1863 roku, w 160. rocznicę ich powstańczej walki, oddział ten niespodziewanie zaatakował Szydłowiec, wypędzając z miasta rosyjską załogę, składającą się z pół roty piechoty i 50 dragonów. W wyniku tej akcji, żołnierze rosyjscy rozbiegli się w popłochu po okolicznych lasach. Niestety, Kazimierz Wiśniewski został schwytany 30 czerwca 1863 roku przez rosyjskich dragonów, którzy ścigali jego oddział po potyczce w folwarku w Mechlinie. Został stracony 18 lipca na Rynku w Radomiu. Jego poświęcenie i bohaterstwo stały się symbolem Powstania Styczniowego, a pamięć o nim oraz innych Powstańcach Styczniowych jest czczona jako ofiara dla ojczyzny.

Rajd rozpoczął się w Szydłowcu mszą w kościele parafialnym pw. św. Zygmunta. Po mszy uczestnicy złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą księdza Malanowicza, który pomagał w Powstaniu Styczniowym, i pod pomnikiem poległych Powstańców Styczniowych na cmentarzu w Szydłowcu.
Dalej uczestnicy rajdu wyruszyli pieszo, podążając trasą symbolicznego szlaku porucznika Kazimierza Wiśniewskiego. Wydarzenie zostało dofinansowane ze środków Ministerstwa Obrony Narodowej w ramach programu „WDZIĘCZNI BOHATEROM – POWSTAŃCOM STYCZNIOWYM”.

Wydarzenie zyskało także zaszczytny patronat honorowy, obejmujący takie osoby jak Biskup Polowy Wiesław Lechowicz, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej, senator Wojciech Skurkiewicz, Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Agnieszka Górska oraz płk Hubert Iwoła, Komendant Mazowieckiego Oddziału Żandarmerii Wojskowej w Warszawie.

Portal „Nasz Szydłowiec” pełnił funkcję patrona medialnego nad tym wydarzeniem.

Pieszy Rajd Pamięci Oddziału por. Kazimierza Wiśniewskiego był wydarzeniem upamiętniającym bohaterstwo Powstańców Styczniowych oraz żołnierzy polskiej Żandarmerii. Dzięki tej inicjatywie, uczestnicy mieli okazję oddać hołd bohaterom i pogłębić swoją wiedzę na temat wydarzeń związanych z historią Powstania Styczniowego, a również z tą związaną z Szydłowcem.