Każdy jubileusz jest warty podkreślenia i szacunku. Szydłowianka istnieje od 1946 roku, władze klubu oraz władze samorządowe postarały się o godne uczczenie tej pięknej rocznicy. 

Na stadionie przy ulicy Targowej w Szydłowcu, dawno nie było tak tłoczno. Pojawiły się całe rodziny chcące świętować 70-lecie „niebieskich” oraz dobrze się bawić. 

Wszystko rozpoczęła uroczysta msza święta polowa koncelebrowana przez ks. Norberta Skawińskiego, wikariusza parafii św. Zygmunta w Szydłowcu. Podczas mszy poświęcony został sztandar Szydłowianki Szydłowiec. Swoim udziałem uroczystości jubileuszowe uświetniła Miejska Orkiestra Dęta pod batutą kapelmistrza Henryka Kapturskiego. Z pewnością wielu pamięta to, jak MOD orkiestrowała podczas pierwszego meczu Szydłowianki w jedynym w historii klubu trzecioligowym sezonie 1998/99.

Podczas części oficjalnej głos zabrali m.in aktualny prezez Szydłowianki – Sławomir Michałkiewicz oraz burmistrz Szydłowca Artur Ludew, niegdyś czołowy zawodnik szydłowieckiego klubu. Oprócz przemówień nie zabrakło odznaczeń, a otrzymali je m.in Waldemar Kołacz – Złotą odznakę Polskiego Związku Piłki Nożnej,  srebrną Stefan Łękawski i Henryk Łabędzki, brązową Krzysztof Kowalski. Srebrny medal PZPN odebrał Jan Tatar – honorowy prezes Szydłowianki, jedna z ważniejszych postaci w historii klubu. Jednym z gości podczas obchodów jubileuszu był Marcin Sasal, niegdyś trener Korony Kielce i Pogoni Szczecin, obecnie Pogoni Siedlce, który swoją krótką przygodę piłkarską rozpoczynał właśnie w Szydłowiance. 

Po części oficjalnej na stadionie Szydłowianki rozegrany został mecz młodych szydłowieckich talentów, a SKKK MUSHIN – Szydłowiecki Klub Karate Kyokushin „MUSHIN” zaprezentował bardzo ciekawy pokaz bardzo szlachetnego sportu jakim jest karate. 

Punktem kulminacyjnym imprezy był mecz pomiędzy drużyną Oldboyów Szydłowianki, a Reprezentacją Artystów Polskich. Na to spotkanie czekali wszyscy kibice. Okazało się, że lepiej zaprezentowali się byli piłkarze Szydłowianki, którzy pokonali gości, aż 4:1. Bramki dla naszej drużyny zdobyli: Artur Ludew, Michał Kowalczyk, Jarosław Mosiołek i Dariusz Nowak. Dla Artystów bramkę z rzutu karnego strzelił Grzegorz Staszewski. Spotkanie sędziowała znana w Szydłowcu z przeróżnych piłkarskich spotkań sędzina Emilia Karpeta

Skład obu drużyn:

Szydłowianka: Sylwester Sanecki, Dariusz Nowak I, Sławomir Łyżwa, Jakub Jackowski, Marcin Gawor, Adrian Nowocień, Krzysztof Kowalski, Mariusz Siudek, Jarosław Mosiołek, Dominik Gawor, Artur Ludew, Jarosław Kokosza, Edward Minda, Bohdan Szcześniak, Zbigniew Pobideł, Jarosław Przybycień, Przemysław Wrochna, Dariusz Nowak II, Zbigniew Kraska, Marek Koniarczyk, Rafał Guz, Michał Kowalczyk, Rafał Kiljanek, Rafał Stąpor, Sylwester Sokół. Trenerzy Waldemar Kołacz, Andrzej Koniarczyk.

Artyści: Grzegorz Jędrzejewski, Jarosław Jakimowicz, Rafał Mroczek, Marek Banys, Adrian Woźny, Piotr Zelt, Marek Włodarczyk, Michał Szyc, Michał Chałbiński, Grzegorz Staszewski, Marcin Mroczek, Robert Moskwa. 

Drużyna Reprezentacji Polskich Artystów mimo porażki stanęła na wysokości zadania. Piłkarze bardzo ochoczo stawali do wspólnych zdjęć, a największą popularnością cieszyli się chyba bracia Mroczkowie znani z serialu M jak Miłość. Na brak popularności nie narzekali również: Jarosław Jakimowicz znany z filmu Młode Wilki, Piotr Zelt znany z serialu 13 posterunek, Marek Włodarczyk z seriali: Kryminalni i Brzydula, Robert Moskwa z M jak Miłość, a także Michał Szyc wokalista znany z programu Voice of Poland czy Michał Chałbiński niegdyś piłkarz boisk Ekstraklasy, takich drużyn jak: Odra Wodzisław, Górnik Zabrze czy Zagłębie Lubin z którym zdobył m.in mistrzostwo Polski. 

Imprezie towarzyszył festyn rodzinny z karuzelami, straganami barami piwnymi itp. Sprzedawano również klubowe – okolicznościowe pamiątki. Wieczorem chętni bawili się w rytm muzyki disco polo serwowanej przez zaproszone zespoły. 

Podczas trwania eventu można było również nabyć wydaną z okazji jubileuszu książkę na temat Szydłowianki Szydłowiec napisaną przez Macieja Cendera, dziennikarza Przeglądu Sportowego pochodzącego z Szydłowca. 

Konferansjerem podczas jubileuszu Szydłowianki był Przemysław Duda

Mieszkańcy Szydłowca wiedzą, jak ważnym punktem na mapie miasta jest klub z ulicy Targowej. Szydłowianka, która powstała z potrzeby serca kilku młodych ludzi tuż po II wojnie światowej zapisała się na zawsze w świadomości obywateli Szydłowca. Największym sukcesem naszego klubu był wspomniany wyżej występ w III lidze w sezonie 1998/1999. Był to niestety jednorazowy awans, Szydłowianka zajeła wówczas 16 miejsce na 18 drużyn i z hukiem spadła do IV ligi. W ostatnich latach regularnie gramy w IV lidze czyli na piątym poziomie rozgrywek w Polsce. Klub ma wiele kłopotów, głównie finansowych, które urosły do olbrzymich rozmiarów po likwidacji jednej z szydłowieckich targowic, która w dużym stopniu wspomagała budżet klubu. Dziś drużyna jest na krawędzi, choć powinna jeszcze się uratować. Trzymajmy kciuki, by nasz klub rozwijał się, by kłopoty finansowe (które pogrzebały już nie jeden większy klub) omijały nas szerokim łukiem, by młodzież chciała w Szydłowiance grać, by baza sportowa i techniczna były na wyższym poziomie. Tego wszystkiego i jeszcze więcej Szydłowiance Szydłowiec z okazji jubileuszu 70-lecia życzy portal Nasz Szydłowiec i z pewnością mieszkańcy naszego miasta. 100 lat Szydłowianko!

Fotoreportaż przygotowany przez Cezarego Szymkiewicz dostępny na Facebooku