Powstanie, które miało dać nadzieję, które miało wypędzić Niemców z Warszawy, przyniosło setki tysiące ofiar w ludziach, zniszczenia miasta itp.

Mimo wszystko do dziś powstańcy warszawscy uważani są za bohaterów i każdego roku oddawana jest im należyta cześć w Warszawie, wszystkich miastach województwa mazowieckiego, wielu innych miastach Polski, a także na Przystanku Woodstock w Kostrzynie.

O powstańcach powstają dziś filmy, wydawane są książki, mamy Muzeum Powstania Warszawskiego. Widać, że pamięć o tych wielkich polskich bohaterach nie zginie. Naszym obowiązkiem jest o taką pamięć dbać.

W Szydłowcu również pamiętano. W Godzinę „W”, czyli o godznie 17, o tej o której wybuchło powstanie, w Szydłowcu zawyły syreny ostrzegawcze, mieszkańcy naszego miasta przystanęli i przez minutę w ciszy, przy dźwięku syreny oddawali cześć poległym powstańcom.

Na szydłowieckim cmentarzu władze miejskie oraz mieszkańcy Szydłowca złożyli kwiaty oraz zapalili znicze pamięci na grobach powstańców warszawskich pochodzących z Szydłowca.

2 sierpnia swoje obchody zorganizowało szydłowieckie koło Młodzieży Wszechpolskiej.

Cześć i chwała bohaterom!

2powstanie2015

3powstanie2015

4powstanie2015

foto – Krzysztof Prześlakowski/UM Szydłowiec