1 marca 2018 roku już po raz siódmy obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Mieszkańcy Szydłowca uczcili święto wspólną modlitwą podczas Mszy Świętej w Kościele Parafialnym pod wezwaniem Świętego Zygmunta, a następnie udali się do Parku Niepodległości. Burmistrz Artur Ludew wygłosił okolicznościowe przemówienie i delegacje złożyły wiązanki kwiatów.

Ostatnim punktem gminnych obchodów Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych był program artystyczny. Uczestnicy tłumnie zgromadzili się w sali gimnastycznej budynku Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana III Sobieskiego przy ul. Folwarcznej, aby obejrzeć montaż słowno-muzyczny pt. „Oskarżeni o wierność” przygotowany przez uczniów klas gimnazjalnych i klasy siódmej szkoły podstawowej. Młodzi artyści na tle historycznej narracji, ilustrowanej pokazem multimedialnym, wierszem i pieśnią opowiedzieli o losach bohaterów, których na wiele lat skazano nie tylko na zapomnienie, ale także na wykluczenie z zaszczytnego grona patriotów. Za wierność Ojczyźnie, ideałom i żołnierskiej przysiędze zostali oskarżeni o największe zbrodnie i cierpieli gehennę niepamięci.

Powaga, skupienie i błyszczące wzruszeniem oczy uczestników tej lekcji historii stały się hołdem złożonym głównym bohaterom uroczystości. W ciszy i skupieniu program obejrzeli przedstawiciele władz miasta, powiatu, kombatanci, dyrektorzy szkół z terenu naszej gminy, nauczyciele i uczniowie ze szkoły podstawowej  i liceum.

Program artystyczny poprzedziło wystąpienie Jerzego Bąka, który przedstawił zebranym przebieg brawurowej akcji uwolnienia więźniów radomskiego więzienia – w tym bezprecedensowym pokazie odwagi i waleczności uczestniczyli Żołnierze Wyklęci z terenu szydłowieckiego, w tym ojciec pana Jerzego, Stanisław Bąk, pseudonim „Sokół”.

Żołnierze Wyklęci na zawsze pozostaną dla nas, współczesnych, drogowskazem, mówiącym, jak pięknie można żyć, jak wielu wspaniałych rzeczy można dokonać, jeśli pozostanie się wiernym najważniejszym wartościom, takim jak Bóg, Honor i Ojczyzna.

Program artystyczny przygotowali uczniowie klas II-III oddziałów gimnazjalnych i klas VII PSP nr 1 w Szydłowcu pod kierunkiem nauczycielek: Małgorzaty Piwowarczyk, Marzeny Pielas, Renaty Gromek (oprawa muzyczna) i Iwony Farbiś (oprawa plastyczna).

Narracja: Kamil Łyczek i Igor Podlewski.

Recytatorzy: Eliza Figarska, Maria Rogozińska, Aleksandra Bauman, Klara Karpeta, Julia Jaworska, Monika Tyka.

Piosenki: Adrian Nikodym, Natalia Romelczyk, Julia Górlicka, Patrycja Przygodzka, Igor Podlewski, Julia Salamaga, Marta Matla, Oliwia Olesińska, Igor Nowek, Filip Kasprzyk, Cezary Ceglarz; Wiktoria Mączka (gitara).

Tekst: Małgorzata Piwowarczyk

Szydłowiec uczcił dziś pamięć "Żołnierzy Wyklętych", żołnierzom niezłomnym, tym którzy stawiali opór sowietyzacji…

Opublikowany przez Nasz Szydłowiec na 1 marca 2018

Zachęcamy do obejrzenia krótkiego fotoreportażu z wczorajszych szkolnych uroczystości z okazji Narodowego Dnia Pamięci "…

Opublikowany przez Nasz Szydłowiec na 2 marca 2018