O godz. 15.oo na Rynku Wielkim w naszym mieście, zebrały się poczty sztandarowe, Miejska Orkiestra Dęta, przedstawiciele Związku Strzeleckiego, przedstawiciele władz państwowych, przedstawiciele władz samorządowych, oraz organizatorzy.

Uroczystości rozpoczęły się odegraniem i odśpiewaniem Hymnu Państwowego Polski. Po krótkich przemówieniach, przedstawiciele władz złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą 150. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego. Tablica wmurowana jest w ścianę Ratusza Miejskiego. Następnie wszyscy udali się do szydłowieckiej świątyni pw. św. Zygmunta, by tam uczestniczyć w uroczystej mszy św. Nabożeństwo koncelebrował ks. Norbert Skawiński, natomiast okolicznościowe kazanie wygłosił ks. Andrzej Kania. Mówiąc o heroiczności powstańców, a także o Szydłowcu jako miejscu naznaczonym wielkim patriotyzmem.

Bezpośrednio po mszy złożono kwiaty przy płycie upamiętniającej ks. Aleksandra Malanowicza, proboszcza szydłowieckiej parafii, żywo zaangażowanego w Powstanie Styczniowego i pomoc powstańcom. Nie zabrakło również wizyty na cmentarzu przy grobach powstańców, a także złożenia kwiatów przy kapliczce wybudowanej przez mieszkańców Szydłowca ku pamięci Powstania Styczniowego.

Ostatnim punktem szydłowieckich uroczystości był spektakl przygotowany przez Sławę Lorenc – Hanusz, Danutę Klepaczewską oraz młodzież z Teatru Poezji i Muzyki „U Radziwiłła”. Spektakl „Spójrzmy prawdzie w oczy” wywołał duże zainteresowanie wśród zgromadzonej publiczności, do tego znakomita oprawa muzyczna i oklaskom nie było końca.

Po części oficjalnej wszyscy uczestniczy uroczystości mogli skosztować prawdziwej wojskowej grochówki.

W naszym regionie nie był to koniec uroczystości upamiętniających 152. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego. W kolejnych dniach pamięć o powstańcach okazywano: w Kierzy Niedźwiedzim, Suchedniowie, Bodzentynie, oraz Wąchocku.

VIDEO przemarsz z Rynku Wielkiego do kościoła św. Zygmunta

VIDEO występ Teatru Poezji i Muzyki „U Radziwiłła”

VIDEO występ Teatru Poezji i Muzyki „U Radziwiłła”

{phocagallery view=category|categoryid=330|limitstart=0|limitcount=26|imageordering=5}