To już tradycja, że centralne obchody kolejnych rocznic wybuchu Powstania Styczniowego rozpoczynają się przed wejściem do szydłowieckiego ratusza na Rynku Wielkim. W tym roku obchodziliśmy już 155. rocznicę tamtych krwawych wydarzeń.

Obchody, które rozpoczynają się w Szydłowcu organizowane są przez Federację Kapituły Równość – Wolność – Niepodległość Kontynuacji Tradycji Powstania 1863 roku oraz samorządy: Szydłowca, Suchedniowa, Bodzentyna, Wąchocka i Skarżyska Kościelnego. Nad tegorocznymi uroczystościami narodowy patronat objął Prezydent RP Andrzej Duda.

Uroczystości na Rynku Wielkim rozpoczęły się od odegrania Mazurka Dąbrowskiego przez Miejską Orkiestrę Dętą pod batutą kapelmistrza Henryka Kapturskiego. Następnie delegacje złożyły kwiaty pod wmurowaną w ścianę ratusza miejskiego tablicę upamiętniającą 150. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego. Kolejnym elementem szydłowieckich obchodów była msza św. w farze św. Zygmunta w Szydłowcu, gdzie mszę świętą odprawili: o. Eugeniusz Augustyn opat z klasztoru w Wąchocku oraz ks. dziekan Adam Radzimirski. Bezpośrednio po mszy świętej delegacje złożyły wiązanki kwiatów pod tablicą upamiętniającą ks. Aleksandra Malanowicza, proboszcza szydłowieckiej parafii w czasach Powstania Styczniowego, wielkiego patrioty.

Nie mogło zabraknąć odwiedzenia przez samorządowców cmentarza parafialnego i złożenia tam kwiatów przy mogile Powstańców Styczniowych oraz przy figurce upamiętniającej powstańców szydłowieckich, którą u zbiegu ulic Narutowicza, Sowińskiego i Kąpielowej ustawili dawno temu mieszkańcy Szydłowca.

Po godzinie 17. w szydłowieckim Zamku wszyscy uczestnicy szydłowieckich uroczystości spotkali się w sali kameralnej. Nie zabrakło licznych przemówień m.in burmistrza Szydłowca, posłów na Sejm RP z ramienia Prawa i Sprawiedliwości oraz Platformy Obywatelskiej. Podczas uroczystości wręczono również liczne odznaczenia. Pamiątkowe medale z okazji 25 – lecia Marszu Szlakiem Powstańców Styczniowych otrzymali: Urząd Miejski w Szydłowcu, Szydłowieckie Centrum Kultury „Zamek”, parafia św. Zygmunta w Szydłowcu oraz szydłowiecki Związek Strzelecki. Odznakę za zasługi dla Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych z rąk Zofii Liszki otrzymali: przewodniczący Rady Miejskiej Marek Artur Koniarczyk oraz dyrektor szydłowieckiego liceum Karol Kopycki. Za działalność na rzecz szerzenia idei patriotyzmu związek kombatantów uhonorował dyplomami Daniela Wosia i Romana Burka i Andrzeja Górskiego. Wyróżnienia wręczyła Prezes oddziału szydłowieckiego Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych Zofia Liszka.

Zwieńczeniem szydłowieckich uroczystości był wzruszający, przepełniony patriotyzmem spektakl w wykonaniu młodych aktorów z Teatru „U Radziwiłła” pod kierownictwem Sławy Lorenc – Hanusz.

W kolejnych dniach centralnych obchodów delegacje szydłowieckich samorządowców wzięły udział w uroczystościach w Kierzu Niedźwiedzim, Suchedniowie, Bodzentynie i Wąchocku.

Poniżej przedstawiamy nasze relacje fotograficzne i video ze 155. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego w Szydłowcu.

Zachęcamy do obejrzenia krótkiego fotoreportażu z pierwszej części szydłowieckich uroczystości upamiętniających 155. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego.

Opublikowany przez Nasz Szydłowiec na 19 stycznia 2018