Jak mówi Asia Szczepanik członkini grupy z szydłowieckiej parafii – tegoroczna Lednica była niesamowitym przeżyciem.

Pojechaliśmy w tym roku jako tancerze, więc mogliśmy zobaczyć Lednicę z zupełnie innej strony. Było to niesamowite wrażenie, gdy pokazywaliśmy kroki taneczne tysiącom ludzi a oni po nas powtarzali. Ważna była obecność Przemka Dudy, który Lednicę zna lepiej, pokazywał nam wszystko – jak się ustawiać, przypominał kroki. W imieniu całej grupy chciałabym podziękować Urzędowi Miejskiemu za użyczenie namiotu, który przydał nam się podczas deszczu, a także w chwilach w których chcieliśmy odpocząć. Podobało się każdemu i każdy z nas z pewnością planuje już wyjazd na Lednicę w przyszłym roku

– dodała Asia.

Również młodzież z Szydłówka miło wspomina tegoroczne Spotkanie Młodych, tak opisując swoje wrażenia na stronie parafialnej:

Mimo niesprzyjającej pogody, nieprzespanej nocy nasza młodzież świetnie się bawiła. Dobry nastrój, miła atmosfera i chęć zabawy powodowały, że przez całe spotkanie gościł uśmiech na naszych twarzach. Biorąc udział w śpiewach i tańcach zapominaliśmy o zmęczeniu, a pozytywna energia, która biła od innych młodych ludzi dodawała nam jeszcze więcej sił.

Spotkanie oficjalnie rozpoczęło się w sobotę o godz. 17 procesją z relikwiami bł. Jana Pawła II, św. Wojciecha i Pięciu Braci Męczenników oraz odśpiewaniem Bogurodzicy i Hymnu III Tysiąclecia. Jednak już od rana młodzież wraz ze swoimi duszpasterzami i opiekunami gromadziła się na Polach Lednickich.

„Chcemy sobie dzisiaj uświadomić, że Bóg jest naszym Ojcem. Chcemy też przypomnieć sobie, że każdy z nas ma swojego ojca i że kiedyś sami będziemy ojcami, do czego musimy się przygotować” – podkreślił o. Jan Góra rozpoczynając spotkanie młodych na Lednicy.

„Musimy wracać do domu lepsi. Dlatego bardzo was proszę, żebyście nawiązali na nowo kontakt z waszymi rodzicami, szczególnie z ojcami” – zachęcał dominikanin polską młodzież.

Głównym punktem spotkania na Polach Lednickich była Eucharystia sprawowana o godz. 19 pod przewodnictwem abp. Stanisława Gądeckiego, wiceprzewodniczącego KEP, koncelebrowana m.in. przez ok. 1700 kapłanów.

W homilii bp Grzegorz Ryś, przewodniczący Komisji Episkopatu ds. Nowej Ewangelizacji, podkreślił, że Bóg jako Ojciec przekazuje nam życie, które ma w sobie. „Kiedy odkrywamy Boga, który jest naszym Ojcem, odkrywamy jednocześnie matkę, którą jest Kościół. Jeśli chcemy mieć życie z Ojcem musimy żyć w łonie matki aż się urodzimy” – stwierdził kaznodzieja dodając, że Bóg nie zachowuje się jak Ojciec, ale jest Ojcem.

Młodzież na Lednicy odwiedził także prezydent RP Bronisław Komorowski, który zaznaczył, że „jedną z miar odpowiedzialności za polską wolność jest rodzicielstwo, a szczególnie ojcostwo”. „Chciałbym z tego miejsca zaapelować do wszystkich polskich ojców, aby znaleźli tę odrobinę czasu, energii i wyrozumiałości, i chcieli rozmawiać ze swoimi dziećmi, bo rozmowa wzbogaca obie strony” – mówił Komorowski.

Ok. godz. 22 odtworzono za pomocą telebimów przesłanie do młodzieży zgromadzonej na Lednicy przygotowane przez papieża Franciszka. 

„Nie lękajcie się, by być kiedyś rodzicami. Wielu z was będzie zapewne ojcami. Bądźcie też otwarci na ojcostwo duchowe, wielki skarb naszej wiary. Niech Bóg obdarzy was bogactwem i promieniowaniem swojego ojcostwa i napełni was swoją radością” – mówił Franciszek.

„Rozważając temat ojcostwa będziecie dotykali wielkiej tajemnicy Bożej miłości. Pamiętajcie, że Bóg jest Ojcem każdego z nas. On sam nas stworzył, obdarzył każdego talentami, prowadzi przez życie, jest z nami pomimo naszych słabości, grzechów, zapomnień. Pragnie nas zbawić. Jest wzorem każdego ojcostwa, także tego ziemskiego” – przekonywał papież.

XVII Spotkanie Młodych na Lednicy zakończyło się po godz. 24 wyborem Chrystusa na Pana swojego życia i przejściem młodzieży przez Bramę III Tysiąclecia. Jak natomiast zapowiedział o. Jan Góra, przyszłoroczne, XVIII Spotkanie Młodych na Lednicy, na które już teraz wszystkich serdecznie zaprosił, odbędzie się 7 czerwca, a jego tematem będzie synostwo Boże i ludzkie.

Portal www.naszszydlowiec.pl dziękuje szydłowieckiej młodzieży za godne reprezentowanie Szydłowca podczas XVII Spotkania Młodych na Lednicy!

Poniżej kilka zdjęć i relacje video z tegorocznej Lednicy:(fot. Dominik Jabłoński/ więcej zdjęć Ambasada Lednicka w Szydłowcu

{phocagallery view=category|categoryid=200|limitstart=0|limitcount=15|imageordering=5}