Do najprzyjemniejszych momentów należą śpiewanie wspaniałych tradycyjnych kolęd i pastorałek, a także rozpakowywanie prezentów ukrytych pod choinką. 

Czym byłaby jednak Wigilia bez odpowiednich i tradycyjnych potraw na stole przykrytym białym obrusem? W zależności od regionu zestaw wigilijnych potraw jest różny, ale zwyczajowo na wigilijnym stole powinny znaleźć się wszystkie płody ziemi, a potraw powinno być dwanaście. Żeby mieć szczęście przez cały rok, według wierzeń należy spróbować choć odrobinę każdej z potraw. 

Do najbardziej tradycyjnych i popularnych potraw należą: barszcz z uszkami, karp, kapusta z grochem, pierogi, kasza, kompot z suszonych owoców i wiele innych. Zgodnie z polskim zwyczajem potrawy wigilijne powinny być postne, a co ciekawe post wigilijny jest dość powszechnie przestrzegany, choć nie jest nakazany w żadnym z wyznań chrześcijańskich.

Choć wielu z pewnością myślało, że tak nie jest to jednak polska kolacja wigilijna jest uważana za jedną z najzdrowszych i najsmaczniejszych w Europie 🙂

 

Portal www.naszszydlowiec.pl wszystkim mieszkańcom Szydłowca i okolic, wszystkim czytelnikom, sympatykom oraz hejterom portalu  – życzy spokojnej, rodzinnej, smacznej i obfitującej w prezenty Wigilii Bożego Narodzenia. Starajmy się nie zapominać o istocie tych Świąt…