Po przywitaniu uczestników przez J.E. Kard . Kazimierza Nycza, który podziękował za zaangażowanie w organizację orszaków podkreślając jego apolityczny charakter nastąpiło podsumowanie tegorocznej edycji.

Ponad milion osób w 2015 roku wybrało orszak jako radosną formę świętowania najstarszego święta Objawienia Pańskiego. Organizatorzy z całej Polski podkreślali, że Orszaki Trzech Króli spotykają się w całym kraju z bardzo dobrym przyjęciem, wyzwalają i pobudzają aktywność religijną, wspólnotową i kulturalną. W organizację Orszaków włączają się całe społeczności lokalne – parafie, stowarzyszenia, szkoły, rodzice, władze samorządowe, ośrodki kultury i organizacje młodzieżowe. Orszaki Trzech Króli nawiązując do tradycji wspólnego, publicznego kolędowania i wystawiania jasełek opowiadających historię narodzin Jezusa Chrystusa i hołdu oddanego mu w stajence betlejemskiej przez pasterzy i Trzech Króli – mędrców, stają się formą katechezy dzieci i młodzieży.

Jeśli dotychczasowa dynamika przyrostu Orszaków się utrzyma, to być może w 2016 roku pójdą one w ponad 600 polskich miastach i miejscowościach.

Parafia Świętego Zygmunta w Szydłowcu została wyróżniona przez zarząd fundacji za współpracę z fundacją i władzami samorządowymi w organizacji Szydłowieckiego Orszaku i pomoc w koordynacji udziału zwierząt w Warszawskim Orszaku Trzech Króli. Doceniono wyjątkową oprawę scenograficzną i dekoracyjną, którą przy współpracy z Szydłowieckim Centrum Kultury Zamek – stworzyła Pani Bogusława Ruszewska.

„To wyróżnienie jest dla wszystkich którzy organizowali tworzyli i wspierali I Szydłowiecki Orszak Trzech Król”i– podkreśla ks. Andrzej Kania- koordynator szydłowieckiego orszaku. „Każdy z 3 i pół tysiąca uczestników orszaku w Szydłowcu dał świadectwo swojej wiary i szacunku dla chrześcijańskiej tradycji”– dodaje ks. Andrzej.

Zdjęcie nr 3 ks. Andrzej Kania z Piotrem Giertychem z Fundacji Orszak Trzech Króli

Zdjęcie nr 4 ks. Andrzej Kania z Bogusławą Ruszewską scengorafką Szydłowieckiego Orszaku Trzech Króli

orszakwyroznienie1

orszakwyroznienie2

orszakwyroznienie3