„Gdy odszedł skończyła się pewna epoka. W kościele światowym, a najbardziej w kościele polskim. Po śmierci Jana Pawła II, krótko trwało to narodowe zjednoczenie” – mówią dziś Ci, którzy tzw. Pokolenie JP2 uważają za mit.

„Po Jego śmierci wierzyłem w moralne odrodzenie. Nie dorośliśmy do Jego świadectwa” – mówi dziś polityk Jarosław Gowin.

Są jednak tacy, którzy zauważają nadzieję: „Młode pokolenie szuka dziś autorytetu, Jan Paweł II jest autorytetem. Jan Paweł II dla nas wszystkich powinien być osobowością i punktem odniesienia” – mówił dziś w Radiowej Jedynce ks. prof. Krzysztof Pawlina.

Hanna Suchocka, ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej w latach 2001-2013, powiedziała dziś w TVP Info „Jan Paweł II chciał nam pokazać, że życie to nie tylko młodość, ale też choroba. To była ważna lekcja”

Gdy dziś przypomnimy sobie wydarzenia sprzed 10-ciu lat, to pamiętamy, że tamtego dnia świat zatrzymał się, wszystko było jakby mniej ważne, a wszyscy czuliśmy się jakbyśmy stracili kogoś bardzo bliskiego, kogoś z rodziny. Każdy z nas chciał stać się wtedy lepszym człowiekiem.

Obecnie Jan Paweł II jest już świętym kościoła katolickiego. Mówi się, że to najszybszy proces kanonizacyjny w dziejach nowożytnego kościoła. Pamiętamy jednak, że już chwilę po Jego śmierci, pojawiały się pierwsze głosy „Santo Subito” tzn. „Natychmiast Święty”.

Ponoć jest tak, że nie powinno się świętować rocznicy śmierci osoby wyniesionej na ołtarze, jednak my Polacy, chyba już zawsze będziemy pamiętali o tamtych wydarzeniach, które choć na chwilę sprawiły, że Polska zjednoczyła się.

W Szydłowcu pamięć o św. Janie Pawle II jest żywo podtrzymywana. Mamy szkołę, która nosi Jego imię, w kościele św. Zygmunta znajdują się Jego relikwie, witraż, obraz, przy parafii św. Zygmunta działa Fundacja Jego imienia – Strefa JP2 Centrum Młodych.

To właśnie Ci młodzi ludzie zapraszają dziś do spontanicznej akcji, abyśmy o 21:37 zapalili w swoich domach świece pamięci i odmówili wspólnie Litanię do św. Jana Pawła II TUTAJ jej tekst.

10 rocznica śmierci Jana Pawła II przypada w Wielki Czwartek, pierwszy dzień Triduum Paschalnego. Wielki Czwartek to pamiątka ustanowienia dwóch sakramentów: eucharystii i kapłaństwa. Jan Paweł II był kapłanem, był wielkim kapłanem, którego słowa będą towarzyszyły ludziom przez wieki.