W niedzielę 7 sierpnia po raz dwudziesty z Szydłowca wyruszy pielgrzymka na Jasną Górę. W niedzielę na pielgrzymki szlak wyjdzie pielgrzymka piesza, a w czwartek 11 sierpnia zaplanowany jest start pielgrzymki rowerowej.

Lista uczestników pielgrzymki rowerowej została już zamknięta, wiemy że na dwóch kółkach do Częstochowy wyruszy około 80 osób.

Zapisy do pielgrzymki pieszej zakończą się 5 sierpnia i jak informował za pośrednictwem „Nasz Szydłowiec” przewodnik grupy 24 ks. Norbert Skawiński jest to termin ostateczny z racji przepisów, które zostały wprowadzone. W grupie pieszej ksiądz przewodnik spodziewa się od 150 do 200 osób.

Wpłata wpisowa wynosi 80 zł i zawiera śpiewniki, obiady, nocleg, dostęp do ciepłej wody, prądu oraz przenośnych łazienek. W przypadku chęci powrotu autokarem pątnicy muszą wpłacić dodatkowe 40 zł.

Piesza pielgrzymka rozpocznie się mszą świętą w kościele św. Zygmunta w Szydłowcu, 7 sierpnia o godzinie 9.00. Bezpośrednio po mszy grupa wyruszy w drogę do Częstochowy. Tego dnia przez Szydłowiec będą przechodziły także inne pielgrzymki z diecezji radomskiej.

Pielgrzymka rowerowa także rozpocznie się mszą świętą w kościele św. Zygmunta w Szydłowcu, 11 sierpnia o godzinie 7.30. Lider grupy Andrzej Jarzyński poinformował nas o tym, że w tym roku z rowerzystami na Jasną Górę po raz pierwszy wyruszy ks. Marek Kucharski, dziekan dekanatu szydłowieckiego, proboszcz szydłowieckiej parafii. Mszy świętej przewodniczyć będą, wspomniany ksiądz dziekan, a także księża: Adam Radzimirski, Zenon Ociesa i Bogusław Mleczkowski.

Obydwie grupy połączą się 13 sierpnia na alejach jasnogórskich, gdzie w zwartej kolumnie wspólnie podejdą pod klasztor w Częstochowie i obraz Matki Boskiej Częstochowskiej.

Tradycja pielgrzymki pieszej i rowerowej w Szydłowcu ma już 20 lat. Dokładnie w 2003 roku pierwszą pieszą pielgrzymkę z Szydłowca zorganizował ks. Wincenty Chodowicz ówczesny wikariusz, a rowerową Andrzej Jarzyński. Przewodnikiem pieszej pielgrzymki na przestrzeni lat był jeszcze ks. Andrzej Kania, a od kilku lat wspomniany wyżej ks. Norbert Skawiński.

Relację ze startu obydwóch pielgrzymek będziecie mogli oglądać na portalu „Nasz Szydłowiec”.