Piękna słoneczna pogoda towarzyszyła 6 stycznia 2018 roku uczestnikom Szydłowieckiego Orszaku Trzech Króli. W tym barwnym korowodzie przeszła olbrzymia liczba mieszkańców Szydłowca i okolic. Tłum robił niesamowite wrażenie. 

Kacper, Melchior i Baltazar to trzech mędrców, którzy według opowieści dotarli do Betlejem, do stajenki tuż po narodzinach Jezusa. Podczas tegorocznej Orszaku w ich role wcielili się kolejno: Przemysław Florowski, Maciej Matyszczak i Paweł Romelczyk.

W role świętej rodziny: Jezusa, Maryi i Józefa wcieliła się rodzina Błaszczaków z Woli Korzeniowej. Mały Aleksander, jego mama Karolina i tata Grzegorz.

4 Szydłowiecki Orszak Trzech Króli to było kolorowe i radosne, wielkie święto manifestacji wiary katolickiej. To coś niesamowitego, że tak wielu ludzi podczas styczniowego popołudnia przemierza szydłowieckie ulice, aby symbolicznie pokłonić się nowonarodzonemu dziecięciu.

Podczas tego radosnego świętowania spotykają się przedstawiciele całego szydłowieckiego społeczeństwa: mieszkańcy, duchowni, władze lokalne, przedsiębiorcy, szkoły i instytucje, mundurowi, młodsi i starsi, po prostu wszyscy.

Tegoroczny Orszak Trzech Króli rozpoczął się mszą świętą w farze św. Zygmunta w Szydłowcu o godzinie 10.30, gdzie odegrana została pierwsza scena Orszaku. Około godziny 11.30 tłum wyruszył w drogę. Ulicami: Kielecką, Kościuszki, Widok i Radomską uczestnicy Orszaku dotarli do Rynku Wielkiego. Tam odegrana została scena przybycia Trzech Króli do stajenki, w której na najważniejszym w Szydłowcu placu byli już: dzieciątko, Maryja i Józef, wraz z towarzyszącymi im zwierzakami: osłem oraz owieczkami i kózkami. Trzej Królowie złożyli dziecięciu w darze: złoto, kadzidło i mirrę. Po przedstawieniu tej najważniejszej sceny, ks. kanonik Adam Radzimirski, dziekan dekanatu szydłowieckiego i proboszcz parafii św. Zygmunta odczytał Ewangelię, a następnie pobłogosławił wszystkich księgą Pisma Świętego.

Uczestnicy pozostali jeszcze chwilę przy szopce i wysłuchali występu Kapeli Góralskiej CIUPAGA, która na zaproszenie organizatorów grała popularne kolędy i pastorałki na podhalańską nutę. Nie zabrakło również zdjęć przy szopce, do których ochoczo pozowali zarówno Święta Rodzina jak i Trzej Królowie.

Szydłowiecki Orszak Trzech Króli zapoczątkował w naszym mieście ks. Andrzej Kania, który od jakiegoś czasu jest proboszczem parafii w Ruskim Brodzie. Jego dzieło postanowili kontynuować inni, a za organizację w głównej mierze odpowiedzialni byli: Fundacja Strefa JP2 i Parafia św. Zygmunta w Szydłowcu, komitet Orszaku Trzech Króli, Urząd Miejski i Starostwo Powiatowe.

Poniżej przedstawiamy naszą relację video oraz obszerny fotoreportaż przygotowany przez Cezarego Szymkiewicza. Do zobaczenia na Orszaku Trzech Króli w Szydłowcu za rok! 🙂