W tym roku w konkursie zostało złożonych 80 projektów, z 119 uprawnionych jednostek muzealnych.

W ubiegłych latach MLIM w Szydłowcu w konkursie Mazowieckie Zdarzenia Muzealne – Wierzba dostało wyróżnienie honorowe za wystawę czasową zorganizowaną w 2011 roku pt.: Dudy – niezwykły instrument muzyczny. Wystawa Harmonie – gra cały świat otrzymała w 2013 roku III miejsce w kategorii Najciekawsza wystawa zorganizowana przez placówkę muzealną na Mazowszu. Nagrodzony projekt Kobieta z harfą – wokół sekretnej aury obrazu to cykl wydarzeń artystycznych, naukowych i edukacyjnych, związanych z promocją zakupionego do zbiorów szydłowieckiego Muzeum ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (z dofinansowaniem Samorządu Województwa Mazowieckiego) obrazu Portret kobiety w czarnej sukni (Portret kobiety z harfą) z 1820 r., autorstwa niemieckiego malarza wywodzącego się z kręgu szkoły düsseldorfskiej Johanna Petera Bredta.

Projekt zainaugurował koncert kameralny, którego oryginalna formuła łączyła malarstwo z muzyką. W programie goście usłyszeli m.in. prawykonanie kameralnej wersji Koncertu na flet, harfę W. A. Mozarta KV 299. Kolejnym wydarzeniem tego cyklu był wykład Janusza Wałka pt. Ut musica pictura – malarstwo jak muzyka, którego wysłuchała szydłowiecka młodzież, ostatnim zaś warsztaty plastyczne pt. Uroda portretu dedykowane najmłodszym.

Uroczystość wręczenia nagród i honorowych wyróżnień laureatom IX edycji konkursu „Mazowieckie Zdarzenia Muzealne – Wierzba” odbędzie się 30 września 2015 r. w Muzeum Powstania Warszawskiego w Warszawie.

muzeumnagrodzone1

muzeumnagrodzone2