Tegoroczne Zygmunty osiągają pełnoletność. Już po raz osiemnasty zapraszamy do wspólnego świętowania dni miasta. To zawsze jest wyjątkowo atrakcyjny czas, zarówno dla mieszkańców, jak i przybyłych gości.

W roku 2020 Szydłowieckie Zygmunty będą trwały trzy dni: 1,2,i 3 maja.

Zaczynamy na sportowo nad szydłowieckim zalewem. Tam 1 maja odbędą się rozgrywki w plażową piłkę nożną i siatkową. Na pobliskim Orliku drużyny zawalczą o laur zwycięstwa w Turnieju Piłki Nożnej z okazji Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

No i oczywiście zapraszamy również na Bieg Zygmuntów, którego start i meta będą usytuowane nad zalewem. Ponadto, nie zabraknie atrakcji dla najmłodszych – gry i zabawy animacyjne, zabawy z chustą, pneumatyczne zjeżdżalnie.

Będzie też coś dla miłośników jednośladów. Nad szydłowiecki zalew zajadą głośne i lśniące maszyny. Zlot motocyklowy zawsze zjednuje sobie licznych fanów, liczymy, że tak będzie również tym razem. A późnym wieczorem zapraszamy na nocne zwiedzanie Szydłowca.

2 maja to dzień, w którym tradycyjnie już w parafii św. Zygmunta obchodzony jest odpust. Po uroczystej sumie odpustowej, w tym roku po raz pierwszy, zapraszamy wszystkich mieszkańców oraz turystów, którzy zdecydują się spędzić majówkę w Szydłowcu, do udziału w barwnym Korowodzie Króla Zygmunta. Wspólne przejście ulicami miasta w niecodziennych aranżacjach m.in. z transparentami, flagami czy balonami to będzie okazja do zaprezentowania swojej aktywności przez lokalne organizacje, stowarzyszenia i grupy. Zapraszamy wszystkich: sportowców, pasjonatów sztuki, miłośników starych samochodów i amatorów najnowszych technologii, a także firmy i przedsiębiorców oraz tych, którzy chcą swoim udziałem włączyć się aktywnie w świętowanie dni miasta.

Korowód zakończy się na Rynku Wielkim wysłuchaniem Hymnu Szydłowca, który zostanie odegrany na wieży Ratusza, a następnie zapraszamy na występy rodzimych artystów.

2 maja szydłowiecki rynek staje się wyjątkowo gwarny i kolorowy za sprawą licznych kramarzy. W tym roku oferta zostaje poszerzona o food trucki, które przez trzy dni (1,2,3, maja) będą stacjonowały na Rynku Wielkim, tak, że na pewno każdy znajdzie coś pysznego dla siebie.

Jak na Zygmunty przystało, popołudnie i wieczór będą koncertowe. Na zygmuntowskiej scenie wystąpią znani i lubiani artyści tacy jak Zuzanna Gadowska oraz Tomasz Kraska z Piotrem Zającem. Przed występem gwiazdy wieczoru – zespołu Lemon, zagrają również szydłowieckie zespoły – In My Soul i Swobodna.

3 maja w godzinach dopołudniowych zapraszamy na uroczystości patriotyczne z okazji Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Delegacje złożą kwiaty przy pomniku Tadeusza Kościuszki, odprawiona zostanie także Msza Święta w intencji Ojczyzny z udziałem Miejskiej Orkiestry Dętej.
A po obiedzie zapraszamy na wyspę zamkową, gdzie po kilku latach nieobecności powrócą rycerze i dworzanie, aby wspólnie z Państwem spędzić trzeciomajowe popołudnie. Na nasz Piknik Rycerski złożą się m.in.: pokazy fechtunku, strzelanie z łuku, smakowanie dawnych potraw oraz gry i zabawy dla najmłodszych.

To będzie wyjątkowo atrakcyjny czas, w którym każdy znajdzie coś dla siebie.

Szydłowiec. Do zobaczenia.

Poniżej link do naszej obszernej relacji foto i video z ubiegłorocznego święta miasta czyli XVII Szydłowieckich Zygmuntów.

XVII Szydłowieckie Zygmunty za nami!