W piątek 20 marca 2020r. pojawili się w Szydłowcu żołnierze 62 Batalionu Lekkiej Piechoty z Radomia, którego dowódcą jest ppłk Łukasz Baranowski.

Ich głównym zadaniem jest wsparcie działań związanych z zapobieganiem rozprzestrzenianiu się wirusa SARS-CoV-2.

Terytorialsi w Szydłowcu stacjonują w Publicznej Szkole Podstawowej nr 2 im. Jana Pawła II. Mieszkańcy zdążyli już przyzwyczaić się do widoku wojskowego wozu na ulicach powiatu, a także do widoku żołnierzy wspierających działania policjantów z Komendy Powiatowej Policji w Szydłowcu.

W Szydłowcu stacjonuje 20 żołnierzy Terytorialnej Służby Wojskowej, plus dwóch żołnierzy zawodowych.

Ciekawą informacją jest fakt, że większość żołnierzy pełniących teraz służbę w powiatach byłego województwa radomskiego, była dobierana na podstawie ich miejsc zamieszkania. Wszyscy żołnierze stacjonujący w Szydłowcu pochodzą z naszego miasta lub z miejscowości powiatu szydłowieckiego.

W ostatnim czasie odwiedziliśmy pododdział stacjonujący w Szydłowcu i porozmawialiśmy z ppor. Maciejem Urbanem, Oficerem Łącznikowym na powiat szydłowiecki.

Sytuacja jest dynamiczna. Swoje działania rozpoczęliśmy od wspólnych działań z policją, kontrolując osoby przebywające w kwarantannie. Była potrzeba, aby wzmocnić policję rękoma do pracy, zazwyczaj oddelegowanych było od 4 do 8 ludzi, w zależności od potrzeb” – powiedział nam ppor. Maciej Urban.

Terytorialsi wspierają również Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, pomagają w dostarczaniu żywności, leków, czy innych niezbędnych środków do życia. Wśród zadań żołnierzy jest również pomoc osobom starszym, które mają zalecenia, aby nie wychodzić z domu, z powodu zwiększonego zagrożenia zarażeniem się koronawirusem. Osoba potrzebująca lub ktoś bliski, przez odpowiednie jednostki samorządowe może zgłosić zapotrzebowanie na pomoc żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej.

Codziennie, dwukrotnie kontrolujemy swoje zdrowie poprzez mierzenie temperatury. Przed wejściem na teren szkoły za każdym razem dezynfekujemy ręce oraz sprzęt. Mamy gogle ochronne, maseczki, rękawiczki, kombinezony i specjalne buty. Staramy się zachowywać bezpieczeństwo, należy wspomnieć, że nie mamy styczności z osobami zakażonymi, jesteśmy odpowiedzialni za obszary bardziej logistyczne” – tłumaczy ppor. Maciej Urban. „Apelujemy o przestrzeganie wprowadzonych zasad. Sytuacja zaskoczyła nas wszystkich, każdego dnia musimy mierzyć się z czymś nowym. Jesteśmy tutaj, aby pomagać mieszkańcom powiatu szydłowieckiego” – zakończył rozmowę z nami Oficer Łącznikowy na powiat szydłowiecki.

Wymienione działania są prowadzone na mocy decyzji podjętej przez Ministra Obrony Narodowej Pana Mariusza Błaszczaka.

W całym kraju, w działania związane z walką z koronawirusem zaangażowanych jest dzisiaj 2,1 tys. żołnierzy WOT. Od kilku dni Wojska Obrony Terytorialnej prowadzą pierwszą w historii ogólnopolską operację przeciwkryzysową pod kryptonimem „ODPORNA WIOSNA” (RESILIENT SPRING). Jej celem jest łagodzenie skutków kryzysu oraz wzmocnienie odporności na kryzys społeczności lokalnych.

Od blisko tygodnia w WOT funkcjonuje punkt bezpłatnej, całodobowej infolinii wsparcia psychologicznego. Pod numerem telefonu 800-100-102 każda osoba samotna, starsza, czy źle znosząca izolację lub odczuwająca stan wzmożonego zagrożenia związanego z epidemią koronawirusa – może otrzymać fachową pomoc psychologiczną.