100 – lecie odzyskania przez Polskę niepodległości było hucznie świętowane w całym kraju, a nawet poza jego granicami. W Warszawie odbył się wielki marsz Polaków, w Poznaniu największy bieg uliczny, w stolicach wielu krajów świata najważniejsze budynki czy miejsca ozdobiły biało – czerwone barwy polskiej flagi państwowej.

Również w Szydłowcu uroczystości 100 – lecia były inne niż wszystkie poprzednie.

Już w piątek, o godzinie 11.11 w wielu szydłowieckich szkołach, a także na Rynku Wielkim w Szydłowcu tłumnie śpiewano cztery zwrotki Hymnu Polski. Towarzyszyliśmy śpiewającym w dwóch miejscach. W Publicznej Szkole Podstawowej nr 2 im. Jana Pawła II, gdzie ubrani na biało czerwono uczniowie i nauczyciele przepięknie odśpiewali „Mazurka Dąbrowskiego”. Film z tego wydarzenia bije rekordy popularności w internecie. Byliśmy również na Rynku Wielkim, gdzie uczniowie i nauczyciele Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 im. Jana III Sobieskiego, wraz z włodarzami i mieszkańcami Szydłowca także pięknie poradzili sobie z czterema zwrotkami, wypuszczając na koniec biało – czerwone balony w niebo. Fragment wydarzeń z Rynku Wielkiego znalazł się w wieczornym wydaniu Panoramy w TVP2.

Poniżej zapis video obu wydarzeń:

W sobotę w szydłowieckiej farze pw. św. Zygmunta Króla odbył się patriotyczny koncert z okazji 100 – lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Ten zorganizowany przez Szydłowieckie Centrum Kultury „Zamek” występ przyciągnął w mury kościoła w Szydłowcu tłumy mieszkańców.

Podczas koncertu zaprezentowały się: Miejska Orkiestra Dęta pod batutą Henryka Kapturskiego i Tomasza Gila, Chór Kameralny „Gaudium Canti”, Chór Parafialny „Fermata”, Zespół Dziecięcy „Tęcza” oraz Męski Zespół Reprezentacyjny, który powstał specjalnie na tę okazję.

Z reakcji publiczności można odnieść wrażenie, że koncert chórów bardzo jej się podobał. Uczestnicy ochoczo włączali się w śpiew, niektórzy machali biało – czerwonymi flagami, a po występach nie szczędzili braw, a także pochwał wykonawcom.

Poniżej kilka fragmentów video z koncertu i fotoreportaż:

Oficjalne uroczystości w niedzielę 11 listopada rozpoczęły się zbiórką sztandarów na szydłowieckim Rynku Wielkim. To tam o godzinie 10.00 lokalne obchody otworzyła Małgorzata Bernatek, dyrektor Szydłowieckiego Centrum Kultury „Zamek”. Najważniejszym punktem ceremonii na Rynku Wielkim było wmurowanie w jego płytę szydłowieckiej „Kapsuły Niepodległości”, której inicjatorem jest Marcin Banaszczyk, redaktor portalu „Nasz Szydłowiec”. Zanim jednak doszło do zaopatrzenia Kapsuły i wmurowania jej, burmistrz Szydłowca Artur Ludew odczytał uroczyste „Przesłanie do Przyszłych Pokoleń”, które będą otwierać Kapsułę w 2068 roku. Pod Przesłaniem podpisali się: burmistrz Szydłowca, proboszcz parafii św. Zygmunta ks. kanonik Adam Radzimirski, starosta szydłowiecki Włodzimierz Górlicki, przewodniczący Rady Miejskiej Marek Artur Koniarczyk oraz Marcin Banaszczyk.

Następnie głos zabrał Marcin Banaszczyk, pomysłodawca „Kapsuły Niepodległości”, który opowiedział o tym co znajdzie się w stalowym zbiorniku, który ma przetrwać do 150. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

We wnętrzu Kapsuły znajdzie się wiele cennych dokumentów i pamiątek, które mają być znakomitą lekcją historii dla mieszkańców Szydłowca w 2068 roku. List do mieszkańców naszego miasta napisał pochodzący z Szydłowca arcybiskup Wacław Depo metropolita częstochowski, wspomniane wyżej Przesłanie do Przyszłych Pokoleń które odczytał burmistrz, nagrania/przesłania video od mieszkańców Szydłowca (na specjalnej płycie DVD, odpornej na wilgoć oraz zmianę temperatur, o której producent mówi, że dane na niej mogą przetrwać nawet 600 lat nagrało się około 1000 mieszkańców naszego miasta), fatimski różaniec przekazany przez ks. Adama Radzimirskiego, aktualne zdjęcia Szydłowca, specjalne papierowe wydanie portalu „Nasz Szydłowiec” i list od Marcina Banaszczyka, listy od mieszkańców, broszury związane z naszym miastem i powiatem, swojskie wyroby takie jak bimber czy miód, a także pamiątki związane m.in z zespołem Azyl P., Towarzystwem Aktywnych Kulturalnie „Projektoriat”, Szydłowianką Szydłowiec, Akademią Piłkarską Szydłowiec, OSP Szydłowiec, OSP Majdów i wiele innych drobnych przedmiotów. 

Do „Kapsuły Niepodległości” trafił również dokument, który podpisali wszyscy chętni uczestnicy niedzielnych uroczystości.

Wszystkie przedmioty do kapsuły włożyli na oczach obecnych na uroczystości mieszkańców: ks. kanonik Adam Radzimirski, Anna Białkowska i Leszek Ruszczyk – posłowie na Sejm RP, burmistrz Szydłowca Artur Ludew, starosta szydłowiecki Włodzimierz Górlicki, przewodnicząca Rady Powiatu Anita Gołosz, przewodniczący Rady Miejskiej Marek Artur Koniarczyk

Wszystkim, którzy ochoczo zareagowali na nasz apel włączenia się w zaopatrzenie szydłowieckiej Kapsuły składamy serdeczne podziękowania.

Na „Kapsule Niepodległości” przytwierdzona została tabliczka z napisem: „Szydłowiec, 11.11.2018 – Otworzyć 11.11.2068 roku w 150. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości – Burmistrz Szydłowca, Rada Miejska w Szydłowcu, Pomysłodawca: portal „Nasz Szydłowiec”, Wykonawca: Konrad Dróżdż – firma DROZD”

Poniżej przemówienie Marcina Banaszczyka, oraz moment wsunięcia „Kapsuły Niepodległości” w płytę Rynku Wielkiego:

Po uroczystym wmurowaniu „Kapsuły Niepodległości” wszyscy zgromadzeni na Rynku Wielkim udali się do kościoła św. Zygmunta, gdzie odprawiona została msza święta w intencji Ojczyzny. Okolicznościowe kazanie wygłosił ks. Norbert Skawiński wikariusz szydłowieckiej parafii. Poniżej zapis video kazania:

Kolejnym punktem szydłowieckich obchodów był biało – czerwony przemarsz ulicami miasta. Ulicą Kielecka i Kościuszki tłumnie zgromadzeni mieszkańcy prowadzeni przez Miejską Orkiestrę Dętą przeszli na Skwer marszałka Józefa Piłsudskiego.

Na Skwerze przy pomniku Józefa Piłsudskiego punktualnie o godzinie 12.00 wszyscy zebrani odśpiewali Hymn Polski „Mazurka Dąbrowskiego”.

Następnie modlitwę za poległych za Ojczyznę odmówił ks. dziekan Adam Radzimirski, okolicznościowe przemówienie wygłosił burmistrz Szydłowca Artur Ludew, a licznie zebrane delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem polskiego działacza społecznego i niepodległościowego marszałka Józefa Piłsudskiego. Szydłowieckie uroczystości zakończyły się wspólnym odśpiewaniem „Roty”, polską pieśń hymniczną napisaną przez Marię Konopnicką.

Poniżej zapis video przemówienia burmistrza oraz obszerny fotoreportaż z niedzielnych uroczystości. Zachęcamy również do zerknięcia na foto z uroczystości w Jastrzębiu, którym także towarzyszyliśmy.