22 października 2021 r. Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym wraz z Warsztatem Terapii i Klub Szachowy „Wieża” w Szydłowcu zorganizowali Szachowy Turniej Pamięci Leona Misiaka.

Udział w nim wzięli niepełnosprawni szachiści „Wieży” i Szkoły Podstawowej integracyjnej im. Sobieskiego w Szydłowcu. Miał on ograniczoną liczbę uczestników z uwagi na pandemię, ale pamięć Leona uczczono godnie. Wspominali Go Marian Frąk i przedstawicielka Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów- Oddział w Śzydłowcu, gdzie był przewodniczącym Zarządu. Był wspominany przede wszystkim jako pasjonat gry w szachy oraz w brydża sportowego, ale także jako działacz społeczny i szydłowiecki policjant służby kryminalnej, pogodny i życzliwy człowiek. Szachiści przed rozpoczęciem gry w turnieju kołowym uczcili Jego pamięć minutą ciszy.

W turnieju pasjonującą walkę o zwycięstwo stoczyli senior Sławomir Berus z Sadku i junior Michał Orlicki z Kuźni Kol., którzy uzyskali po 4,5 pkt (z 5 ), a dogrywka okazała się remisowa. W tej sytuacji sędzia Marian Frąk zarządził regulaminowe losowanie zwycięzcy i został nim Berus. Trzecie miejsce przypadło w udziale Jakubowi Gunciarzowi z Szydłowca. Wszystkich uczestników uhonorowano nagrodami pieniężnymi fundowanymi przez Stowarzyszenie, Klub Szachowy „Wieża” oraz Wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej Marka Plewę. Dodatkowo rozlosowano nagrody rzeczowe, które otrzymali Piotr Podsiębierski i Michał Kojara z Warsztatu Terapii. Za rok zapowiedziano większy turniej w nadziei, że poprawi się bezpieczeństwo zdrowotne.

Śp. Leon Misiak był Mistrzem Powiatu Szydłowieckiego w szachach. Tytuł ten uzyskał zwyciężając w turnieju w 2011 roku. Uzyskiwał dobre wyniki w wielu turniejach szachowych, reprezentując szydłowieckie środowisko szachowe w licznych turniejach regionalnych. Posiadał II kategorię szachową. Chyba był jednak większym pasjonatem brydża sportowego, gdzie uzyskiwał świetne wyniki, grając m.in. w ramach klubu „Zamek” Szydłowiec.

tekst. Michał Kojara