Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii opublikowało listę samorządów, które uzyskają wsparcie z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, na który rząd Prawa i Sprawiedliwości na inwestycje w całej Polsce przeznaczył 12 miliardów złotych.

Wszystkie inwestycje – realizowane zarówno w miastach, jak i małych miasteczkach są tak samo istotne dla rozwoju naszego kraju. Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych to pieniądze przekazane na projekty lokalne, które są szczególnie ważne dla mieszkańców gmin i powiatów. Dążymy do zrównoważonego rozwoju każdego regionu Polski. Skończyliśmy z logiką Polski A, czy Polski B i C. Polska ma się rozwijać równomiernie” – mówił premier RP Mateusz Morawiecki w momencie ogłoszenia RFIL.

Przejrzeliśmy listę samorządów, które otrzymały wsparcie w ostatnim naborze i jak się okazuje jedyną gminą, która otrzyma wsparcie z tego Funduszu jest gmina Jastrząb.

Gmina Jastrząb otrzymała 800 tysięcy złotych na budowę sieci wodociągowej na odcinku Śmiłów – Gąsawy Rządowe oraz modernizację hydroforni w Śmiłowie. W ramach planowanej inwestycji zostaną wykonane prace ziemne sieci wodociągowej, rurociągi i armatura sieci wodociągowej na odcinku Śmiłów – Gąsawy Rządowe o długości ponad 2 kilometrów oraz modernizacja hydroforni. Rezultatem zadania będzie zasilenie 334 gospodarstw wodą z hydroforni Śmiłów należącej do Gminy Jastrząb. TUTAJ cały opis inwestycji.

Z naszych informacji wynika, że wszystkie gminy z powiatu szydłowieckiego starały się o wsparcie z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. W tej sprawie zadzwoniliśmy dziś do Urzędu Miejskiego w Szydłowcu z zapytaniem o jakie kwoty i na jakie inwestycje wnioski składała gmina Szydłowiec. Okazało się, że złożone były dwa wnioski z gminy Szydłowiec.

Pierwszy dotyczył kwoty 3 milionów złotych i rozbudowy przedszkola Samorządowego nr 1 znajdującego się w Szydłowcu poprzez system modułowy polegający na powstaniu zaplecza socjalnego i sanitarnego, szatni oraz 3 oddziałów przedszkolnych.

Drugi wniosek dotyczył kwoty ponad 1,4 miliona złotych, a planowaną inwestycją była rekultywacja składowiska odpadów w gminie Szydłowiec. Rekultywacja miałaby polegać na przywróceniu powierzchni ziemi do stanu właściwego oraz ograniczeniu negatywnego wpływu na środowisko.

Szkoda bo obydwie te inwestycje wydają się być bardzo ważne dla mieszkańców gminy Szydłowiec.

Zastanawiający jest więc fakt, że nasza gmina nie uzyskała tego rządowego wsparcia. O wyrażenie opinii na ten temat poprosiliśmy burmistrza Szydłowca Artura Ludwa oraz poseł Agnieszką Górską, przedstawicielkę partii rządzącej. Zwróciliśmy się także z zapytaniem do Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii o komentarz i wyjaśnienie powodów odrzucenia wniosków gmin z powiatu szydłowieckiego (oprócz wniosku gminy Jastrząb). Czekamy na odpowiedzi.

Czy nasze gminy nie spełniły jakichś kryteriów? Czy jest jakiś klucz wybierania samorządów, które mają otrzymać wsparcie? A może gminy napisały te wnioski po prostu źle? Może odpowiedzi na te pytania pomogą naszym gminom bardziej skutecznie starać się o rządowe wsparcie.