Byli kapłanami, biskupami i papieżami dwudziestego wieku. Poznali jego tragedie, ale nie byli przytłoczeni. Silniejszy był w nich Bóg.

Ojciec święty zaznaczył, że Jan Paweł II ”był papieżem rodziny. Kiedyś sam tak powiedział, że chciałby zostać zapamiętany jako papież rodziny. Chętnie podkreślam to w czasie, gdy przeżywamy proces synodalny o rodzinie i z rodzinami”.

Cały katolicki świat radował się 27 kwietnia z dwóch nowych świętych, którzy będą orędownikami bożymi dla wielu modlących się. Również w Szydłowcu nie mogło zabraknąć świętowania z racji kanonizacji św. Jana Pawła II.

Strefa JP2 – Centrum Młodych oraz Parafia św. Zygmunta Króla w Szydłowcu przygotowały wiele atrakcji. 

W Niedzielę Miłosierdzia Bożego podczas której odbywała się kanonizacja (święto ustanowione przez papieża Jana Pawła II) wierni na każdej mszy św. mogli usłyszeć list polskich biskupów, który został skierowany do wiernych z okazji wstąpienia polskiego papieża w szeregi świętych. 

W kościele św. Zygmunta przez cały dzień wystawione były relikwie św. Jana Pawła II, które szydłowiecka fara otrzymała w Krakowie z rąk metropolity krakowskiego Stanisława Dziwisza. 

O godzinie 15.oo na placu kościelnym oficjalnie rozpoczęło się wielkie świętowanie i radość z tego, że po dziewięciu latach ukochany papież Polaków został ogłoszony świętym. 

Pierwszym etapem uroczystości było nabożeństwo Miłosiernej Miłości poprowadzone przez ks. Witolda Witaska oraz młodzież, ubarwione wniesieniem na scenę obrazu Miłosiernego Chrystusa. Odmówiona została Koronka do Bożego Miłosierdzia, odśpiewano również „Jezu ufam Tobie”.

Ogromną popularnością cieszyły się tańce wielkanocne dla Jana Pawła II poprowadzone przez tancerzy lednickich. Tańczyli i starsi i młodsi, kobiety i mężczyźni, dosłownie wszyscy. 

Strefa JP2 przygotowała tego dnia „strefę rodzinną” gdzie odbywały się zabawy i konkursy dla całych rodzin, nie zabrakło również stoiska ze słodkościami, na którym można było zakupić „papieskie kremówki”. Ciekawym pomysłem, który chwycił było przepisywanie „Tryptyku Rzymskiego”.

Piękna wystawa zdjęć pt. „…módl się za nami” była z ochotą oglądana przez tych, którzy tego dnia pojawili się na placu kościelnym.

O godzinie 19.oo plac wypełnił się mieszkańcami Szydłowca, którzy w rękach trzymali biało – żółte balony wypełnione helem. Każdy ucałował swój balon i wypuścił ku niebu jako symbol miłości i szacunku do św. Jana Pawła II. 

Chwilę później rozstrzygnięto konkursy rodzinne. 

Godzina 20.oo była początkiem wielkiego misterium papieskiego, które zostało przygotowane przez szydłowiecką młodzież ze Strefy JP2 – Centrum Młodych. Przenikliwy wieczorny chłód nie przeszkodził chętnym by zajęli wszystkie miejsca siedzące. Młodzież wykonała szereg pięknych, związanych z Janem Pawłem II utworów, w większości takich, które chwytały za serce. Zgromadzeni mogli również obejrzeć fragmenty papieskich pielgrzymek do Polski, posłuchać jego głosu, obejrzeć fragmenty z pogrzebu JP2, a także z ceremonii kanonizacji. 

Był to jednym słowem, warty uwagi spektakl!

Na zakończenie słowo do zebranych na placu wiernych skierował ks. Andrzej Kania, po czym ks. Witold Witasek pobłogosławił wszystkich relikwiami św. Jana Pawła II Wielkiego.

Więcej możecie zobaczyć w podsumowaniu video i foto tylko u nas 🙂

{phocagallery view=category|categoryid=275|limitstart=0|limitcount=53|imageordering=5}

Serdeczne słowa gratulacji należą się Przemysławowi Dudzie ze Strefy JP2, który koordynował działaniami przez cały dzień.

Świętowanie kanonizacji św. Jana Pawła II odbyło się dzięki: Strefie JP2 – Centrum Młodych oraz parafii św. Zygmunta w Szydłowcu – organizatorzy, Urzędowi Miejskiemu w Szydłowcu oraz Szydłowieckiemu Centrum Kultury i Sportu – Zamek – współpraca.

Patronat medialny nad wydarzeniem sprawował Portal Nasz Szydłowiec.