23 maja została uczczona 77. Rocznica Bohaterskiej Śmierci Żołnierzy AK z Oddziałów „Roberta” i „Rozłoga”. Patriotyczne uroczystości odbyły się w Ciepłej i Wysokiej.

W uroczystościach udział wzięły rodziny walczących o wolność Ojczyzny, kombatanci, delegacja Światowego Związku Żołnierzy AK Koło Szydłowiec, delegacja Światowego Związku Żołnierzy AK ze Skarżyska – Kamiennej, prezes Zarządu Okręgowego Związku Kombatantów RP i byłych Więźniów Politycznych w Radomiu Zbigniew Gołąbek, wójt gminy Orońsko Henryk Nosowski, burmistrz Szydłowca Artur Ludew i radna Rady Miejskiej Wioleta Turek oraz dyrektor PSP w Wysokiej Marta Owczarek.

Pod pomnikiem Poległych i Pomordowanych w czasie II Wojny Światowej w miejscowości Ciepła zgromadzonych powitała Zofia Pawlak prezes ŚZŻ AK koło Szydłowiec, która przypomniała wydarzenia sprzed 77 lat. Uczestnicy obchodów złożyli biało-czerwone wiązanki kwiatów i odśpiewali „Modlitwę Partyzancką”. Następnie udali się na Cmentarz Parafialny w Wysokiej, gdzie na kwaterach wojskowych złożono kwiaty i zapalono pamiątkowe znicze. Sekretarz szydłowieckiego Koła AK Jerzy Bąk odczytał Apel Poległych, odmówiono także wspólną modlitwę.

Zanim udano się do kościoła pod wezwaniem Św. Mikołaja w Wysokiej na mszę świętą w intencji Ojczyzny, prezes Zbigniew Gołąbek i burmistrz Artur Ludew podziękowali za udział w uroczystościach podkreślając, że pamięć o tych, którzy oddali swoje życie broniąc wolności Polski, jest naszym obowiązkiem.

info: UM Szydłowiec